Místo desítek razítek jen jediné. Nový stavební zákon zkrátí povolování staveb o roky

Názor
Oběhat desítky úřadů a získat od nich vytoužené razítko musí nyní všichni, kdo se rozhodnou něco postavit. Týká se to jak velkých developerů či státních investorů, tak i běžných domácností stojících před stavbou nového domova.
Oběhat desítky úřadů a získat od nich vytoužené razítko musí nyní všichni, kdo se rozhodnou něco postavit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aby mohl stavař vůbec přijít se svým záměrem na stavební úřad pro povolení, musí před tím shromáždit stanovisko ke svému stavebnímu záměru od mnoha desítek různorodých úřadů a institucí. To by se nyní mohlo změnit díky novému stavebnímu zákonu, který v pondělí schválila vláda.

Státní energetická inspekce, Hasičský záchranný sbor, Povodí Vltavy, Lesy hlavního města Prahy, odbor památkové péče či odbor územního rozvoje. Že nevíte, co mají tyto instituce (kromě sídla v hlavním městě) společného? Jde jen o malý výčet úřadů, jejichž stanovisko potřebuje investor v Praze získat před tím, než se vydá na stavební úřad.

Mnoho úředníků navíc řeší tu samou věc. Například dopravou se tak zabývá například Odbor dopravních agend Magistrátu hlavního města Prahy, Odbor rozvoje a financování dopravy Magistrátu hlavního města Prahy, odbor dopravy příslušné městské části či dopravní inspektorát Policie ČR. Kromě zbytečné byrokracie to přináší i vyšší výdaje veřejným rozpočtům, protože musí za stejnou činnost platit hned několik lidí.

PSALI JSME:
Nový stavební zákon může učinit bydlení dostupnějším

Výrazný podíl na počtu oslovovaných institucí mají správci sítí. Pokud se podíváme na jeden z našich aktuálních projektů se 160 byty, tak se bavíme o neuvěřitelných 42 razítkách jen za agendu správců sítí. Jde o mix státních úřadů, městských společností a soukromých firem. I zde by přitom šlo seznam výrazně zredukovat. Jen pražský dopravní podnik se vyjadřuje hned třikrát. Jednou jeho Svodná komise, pak oddělení pro tramvaje a nakonec také oddělení pro metro.

Zahájení stavby však komplikuje nejen obrovský počet nutných razítek, ale hlavně doba vyřizování. Přestože správní řád určuje třicetidenní lhůtu pro vyjádření, která se může u komplikovaných případů protáhnout na dvojnásobek, realita je často jiná. Existují úřady, které si dávají na čas a rozhodnutí vydají až za rok.

Nepomůže ani pravidelná urgence, rekordmani tak mají průměrnou lhůtu pro vyjádření kolem osmi měsíců. A to jsme se pořád ještě nedostali ani k podání žádosti o územní rozhodnutí. Investor se tak musí připravit na to, že od podání stavebního záměru do kopnutí do země uběhnou dlouhé roky. U středně velkých rezidenčních projektů v Praze mluvíme průměrně o pěti letech. Výjimkou bohužel nejsou ani řízení táhnoucí se více než dekádu.

PSALI JSME:
Konference o bydlení: V Česku už nejde normálně postavit ani kůlnu

Proto vládní schválení stavebního zákona vítám, neboť tohle martyrium odstraňuje. Integruje totiž dosud samostatné procesy (vydávání závazných stanovisek, územního rozhodnutí a stavebního povolení) do jediného řízení zakončeného jediným rozhodnutím.

Ve skutečnosti to znamená, že stanoviska takzvaných dotčených orgánů statní správy, což jsou mimo jiné všechny výše zmíněné instituce, si bude zajišťovat stavební úřad sám. Konečně tak i k nám dorazí systém, který například v Německu úspěšně funguje už mnoho desítek let.

Věřím, že nový stavební zákon přinese výrazné zlepšení povolování nových staveb a urychlení celého procesu. České stavebnictví by se tak opět mohlo dostat z krize, do níž ho uvrhl stávající legislativní Kocourkov a koronavirová pandemie.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Historie stavebních předpisů sahá do roku 1886

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Chodče, při mrazech na chodník nelez!

Je týden před Vánoci a paní Vendula vyráží z bytu pro poslední dárky pro vnoučata. Dojde však sotva do poloviny obvyklé trasy k metru a sen o poklidných Vánocích se jí rozplyne. Pád na namrzlém chodníku v první …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB