Na stavebnictví se zpožděním dopadá koronavirová krize

Názor
Stavební výroba v červenci meziročně poklesla o 10,4 %. Klesala jak produkce v pozemním stavitelství (-10,7 %), tak i v inženýrském (-9,9 %). Nedařilo se ani bytové výstavbě, kdy počet zahájených bytů poklesl meziročně o 11,3 %, dokončeno jich bylo o 9,3 procenta méně. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Na stavebnictví se zpožděním dopadá koronavirová krize. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stavebních povolení bylo vydáno o 1,9 % méně, orientační hodnota těchto povolení však vzrostla o 20,7 procenta. Zatímco průmysl má své dno již za sebou, české stavebnictví jej se zpožděním dobíhá. Vzhledem k tomu, že hodně firem své investice pozastavilo, bude se sektor z koronavirové krize vzpamatovávat dlouho.

Českému stavebnímu sektoru by mohl pomoci i nový stavební zákon. Ten by měl výrazně zkrátit dobu vydávání stavebních povolení a také celý proces zjednodušit. Pro stavební úřady by platily fixně stanovené lhůty, v platnost by měla vejít také takzvaná integrace stavebního řízení, v jejímž rámci by všechna potřebná razítka od tzv. dotčených orgánů státní správy musel zajistit samotný stavební úřad.

I tak ale za celý letošní rok očekáváme propad stavebního sektoru o 0,6 procenta. Vzhledem ke koronavirové krizi se firmy do investic nepohrnou, v odvětví navíc mohou chybět i agenturní zahraniční pracovníci, kteří se s nástupem krize vrátili domů.

I nadále se bude dařit spíše inženýrským stavbám, čemuž napomáhá i rekordní objem státních veřejných investic plánovaných pro tento rok, zatímco bytová výstavba bude spíše zaostávat. K růstu ve stavebnictví, které má tendenci za vývojem ekonomiky zaostávat, vrátí podle našeho odhadu až v roce 2022.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Místo desítek razítek jen jediné. Nový stavební zákon zkrátí povolování staveb o roky

×
  1. Není divu když úředníci dostávali plat ale vymlouvali se na virus a nic nedělali! Hlavně ze jim vláda dala výplatu. Měli by byt placene od toho kolik daji stavebních povolení! Vláda je hloupá ze dupe po lidech které staví a pak zaplatí dane a DPH za byty při prodeji!

  2. Navrhoval bych teď koronavirovou amnestii a lidem na rodinné domy dával rovnou stavební povolení, podpoří to normální lidi a ne monstra jako centralgrup,. Aspoň lidi podpoří ekonomiku.

  3. Škoda ze vláda nechodí mezi lidi a nenasloucha, a jejich rádce jsou úplně mimo a daleko normálním lidem. Aspoň ze budou volby.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru