Na úrovni 49 bodů je indikátor PMI pro tuzemský zpracovatelský průmysl nejníže od července 2020 a pod hranicí 50 bodů je poprvé od srpna 2020. Finanční trh očekával pokles na úroveň 51 bodů. V oblasti, jež hlásí pokles aktivity, je PMI také v případě polského zpracovatelského průmyslu, kde se v červnu situace dále zhoršila.
Ochlazení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu je patrné také v eurozóně a výsledky PMI průzkumu podporují scénář slabšího výkonu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním druhém pololetí v zásadě napříč Evropou.
Dle PMI průzkumu se v červnu v tuzemském zpracovatelském prohloubil pokles výroby a nových objednávek. Na výrobě ve zpracovatelském průmyslu se nepříznivě podepisují slabší objednávky v důsledku rostoucí inflace a zhoršující se důvěry zákazníků ohledně dalšího vývoje. Poprvé od září 2020 klesla ve zpracovatelském průmyslu zaměstnanost.
Očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců jsou dle průzkumu PMI druhá nejslabší za uplynulé dva roky. Za zmínku zároveň stojí vývoj cen ve zpracovatelském průmyslu: Jak na straně nákladů, tak cen prodejních.
Ačkoliv z dlouhodobého pohledu je růst cen i nadále výrazný, tak tempo růstu nákladů bylo v červnu nejpomalejší za uplynulých 16 měsíců a tempo růstu prodejních cen bylo nejslabší za uplynulý rok. Pokud bude ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu pokračovat, což se pro nejbližší měsíce zdá být pravděpodobné, tak by se měly dále zmírňovat také cenové tlaky.
Zpomalení růstu či přímo pokles aktivity ve zpracovatelském průmyslu začínají být patrné u většiny evropských ekonomik. Slabost je vnímána na straně nových zakázek a tento faktor bude nepříznivě působit na výrobu a celkové klima ve zpracovatelském sektoru i v dalších měsících.
Vedle ochlazování v průmyslu lze čekat podobný vývoj také v maloobchodu a ve službách s tím, jak na zákazníky a jejich reálné příjmy nepříznivě dopadá vysoká inflace. Po velmi solidním prvním čtvrtletí lze pro letošní druhé čtvrtletí ve většině evropských zemí čekat slabší čísla o výkonu HDP a situace dle všeho nebude příznivá přinejmenším po celé třetí čtvrtletí.
Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)