Na tahu jsou řetězce: Úroda je letos solidní, pečivo by proto mělo dále zlevnit

Názor
Tuzemští zemědělci očekávají, že se jim letos podaří sklidit 7 930 tisíc tun základních obilovin. V letech 2020 až 2022 se jim vždy nakonec podařilo sklidit přes osm milionů tun obilovin. Meziročně by tedy letos šlo o pokles, ale pouze „kosmetický“. Navíc je možné, že i letos nakonec celková sklizeň hodnotu osm tisíc tun převýší.
Vzhledem ke klesajícím cenám energie by ještě letos a v příštím roce mělo nastat výraznější zlevnění cen pekárenských výrobků v maloobchodní síti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letošní sklizeň základních obilovin každopádně překoná průměr uplynulých pěti let, takže tlaky na růst cen pečiva z důvodu chabé sklizně a dražší mouky nevzniknou.

Vzhledem ke klesajícím cenám energie by naopak mělo ještě letos a v příštím roce nastat výraznější zlevnění cen pekárenských výrobků v maloobchodní síti. Zejména řetězce ale zatím nezlevňují o tolik, aby to odpovídalo zlevnění zemědělských cen.

Letos se oproti loňsku osevní plocha základních obilovin rozšířila, takže pokles objemu sklizně nenastane z důvodu menší osevní plochy, ale čistě z důvodu nižšího výnosu na hektar.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Brambory pěstujeme na historicky nejmenší ploše

Zavřít reklamu ×
  1. To slovo „dále“ není na místě… Ještě nikdo nic nezlevnil Pečivo je stále na stejné ceně a pád ceny ani nečekám. Nejsme Polsko.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.