Na tahu jsou řetězce: Úroda je letos solidní, pečivo by proto mělo dále zlevnit

Tuzemští zemědělci očekávají, že se jim letos podaří sklidit 7 930 tisíc tun základních obilovin. V letech 2020 až 2022 se jim vždy nakonec podařilo sklidit přes osm milionů tun obilovin. Meziročně by tedy letos šlo o pokles, ale pouze „kosmetický“. Navíc je možné, že i letos nakonec celková sklizeň hodnotu osm tisíc tun převýší.
Vzhledem ke klesajícím cenám energie by ještě letos a v příštím roce mělo nastat výraznější zlevnění cen pekárenských výrobků v maloobchodní síti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Letošní sklizeň základních obilovin každopádně překoná průměr uplynulých pěti let, takže tlaky na růst cen pečiva z důvodu chabé sklizně a dražší mouky nevzniknou.

Vzhledem ke klesajícím cenám energie by naopak mělo ještě letos a v příštím roce nastat výraznější zlevnění cen pekárenských výrobků v maloobchodní síti. Zejména řetězce ale zatím nezlevňují o tolik, aby to odpovídalo zlevnění zemědělských cen.

Letos se oproti loňsku osevní plocha základních obilovin rozšířila, takže pokles objemu sklizně nenastane z důvodu menší osevní plochy, ale čistě z důvodu nižšího výnosu na hektar.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    To slovo „dále“ není na místě… Ještě nikdo nic nezlevnil Pečivo je stále na stejné ceně a pád ceny ani nečekám. Nejsme Polsko.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB