Brambory pěstujeme na historicky nejmenší ploše

V září došlo k meziročnímu růstu ceny brambor o 63,4 procenta. Výrazné zlevnění však bohužel nemůžeme očekávat, protože letošní úroda brambor ve výši 533 tisíc tun je velmi slabá. Navíc klesá zájem o pěstování brambor, které se letos osázeli na historicky nejmenší ploše.
Výrazné zhoršení zaznamenala letos úroda brambor, podle odhadu meziročně méně o 18,6 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle aktuálních odhadů sklizní se letos urodilo 7 930 tisíc tun základních obilovin včetně kukuřice na zrno, což je o 3,4 procenta méně než před rokem. Přesto se pohybujeme o 1,3 procenta nad pětiletým průměrem. Osevní plocha sice mírně klesla, ale to bylo více než kompenzováno vyšším hektarovým výnosem.

Výrazné zhoršení zaznamenala úroda brambor. Těch se dle odhadu vypěstovaly pouze 533 tisíce tun, což představuje meziroční pokles o 18,6 procenta. Letos zemědělci osázeli bramborami jen 21 tisíc hektarů, což je nejméně v historii sledování statistik. Navíc hektarový výnos klesl o 15,7 procenta, takže letošní úroda brambor je bohužel velmi slabá.

Předpokládaná sklizeň cukrovky ve výši 3 763 tisíc tun je meziročně nižší o 7,2 procenta. Po šesti letech od ukončení unijních kvót na cukr se osevní plocha cukrové řepy snížila o sedm hektarů. Realita nám tedy jasně ukazuje, že dříve kritizované unijní kvóty nám v produkci cukrovky příliš nebránily a po jejich zrušení stejně nakonec pěstujeme cukrovku na menší ploše.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB