Brambory pěstujeme na historicky nejmenší ploše

Názor
V září došlo k meziročnímu růstu ceny brambor o 63,4 procenta. Výrazné zlevnění však bohužel nemůžeme očekávat, protože letošní úroda brambor ve výši 533 tisíc tun je velmi slabá. Navíc klesá zájem o pěstování brambor, které se letos osázeli na historicky nejmenší ploše.
Výrazné zhoršení zaznamenala letos úroda brambor, podle odhadu meziročně méně o 18,6 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle aktuálních odhadů sklizní se letos urodilo 7 930 tisíc tun základních obilovin včetně kukuřice na zrno, což je o 3,4 procenta méně než před rokem. Přesto se pohybujeme o 1,3 procenta nad pětiletým průměrem. Osevní plocha sice mírně klesla, ale to bylo více než kompenzováno vyšším hektarovým výnosem.

Výrazné zhoršení zaznamenala úroda brambor. Těch se dle odhadu vypěstovaly pouze 533 tisíce tun, což představuje meziroční pokles o 18,6 procenta. Letos zemědělci osázeli bramborami jen 21 tisíc hektarů, což je nejméně v historii sledování statistik. Navíc hektarový výnos klesl o 15,7 procenta, takže letošní úroda brambor je bohužel velmi slabá.

Předpokládaná sklizeň cukrovky ve výši 3 763 tisíc tun je meziročně nižší o 7,2 procenta. Po šesti letech od ukončení unijních kvót na cukr se osevní plocha cukrové řepy snížila o sedm hektarů. Realita nám tedy jasně ukazuje, že dříve kritizované unijní kvóty nám v produkci cukrovky příliš nebránily a po jejich zrušení stejně nakonec pěstujeme cukrovku na menší ploše.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ceny zemědělských výrobců umožňují zlevňovat potraviny v obchodech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.