Na trzích se to dnes spíše červenalo

Názor
Na globálních i regionálních trzích dnes příliš radostná nálada nepanovala. Trhy v posledních dnech trápí obavy z narůstajícího počtu nemocných (nejen) v Číně a USA. Do toho začíná na obrátkách nabírat předvolební prezidentská kampaň v USA.
Trhy v posledních dnech trápí obavy z narůstajícího počtu nemocných (nejen) v Číně a USA. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prezident Donald Trump opětovně vytáhl téma obchodních válek směrem Evropě. To se samozřejmě projevilo na akciích titulů a sektorů, kterých by se zavedení nových či navýšení stávajících tarifů dotklo. Nově se zmiňují typické evropské produkty jako olivy či pivo, dále třeba na nákladní automobily. Zvýšení tarifů by se pak mohlo ještě více dotknout vývozů evropských letadel, sýrů či jogurtů.

Bez odezvy trhu zůstal německý Ifo index. Ten potvrdil zlepšující se náladu podnikové séry, i když hodnocení současných podmínek za tržním očekáváním poněkud zaostalo, o to lepší výsledek ale přinesla složka očekávání. Tuzemský konjukturální průzkum se nesl v podobném duchu.

Obavy a vyšší averze investorů k riziku se podepsaly na devizovém trhu v preferenci měn bezpečného přístavu. Na hlavním měnovém páru tak v tomto prostředí posiloval americký dolar na úkor eura; kurz se dnes vrátil pod 1,13 USD/EUR.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka snížila úrokové sazby

Pod prodejním tlakem byly i středoevropské měny včetně české koruny. Ta oslabovala po převážnou většinu dne, když svou roli sehrály i obavy některých hráčů na trhu z toho, zda ČNB ve světle včerejšího překvapivého snížení klíčové úrokové sazby v Maďarsku nepřekvapí podobným způsobem. Po poledni tak koruna atakovala 26,75 CZK/EUR. ČNB ale nepřekvapila, koruna v reakci na oznámení, že sazby se nemění, korigovala zpět pod 26,70 CZK/EUR.

Vyšší riziková averze pomohla i našemu ministerstvu financí při dnešní aukci státních dluhopisů. I po lokálních aktivech bezpečného přístavu, kam české státní dluhopisy patří, je velká poptávka. Státní dluhopis s nejkratší splatností, který byl dnes v nabídce, se dokonce upsal za nepatrně záporný výnos do splatnosti. Z dlouhodobé perspektivy ale jsou podle dnes zveřejněné zprávy Národní rozpočtové rady tuzemské veřejné finance neudržitelné. Ve srovnání s loňskou zprávou se situace výrazně zhoršila.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB dnes podle očekávání sazby nezměnila

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Číňané houfně nakupují domácí akcie

Čínské akcie včera svým citelným růstem podpořily příliv poměrně optimistické nálady na světové trhy. Klíčový ukazatel čínských akcií, Šanghajský kompozitní index, si připsal 5,7 procenta, nejvíce od roku 2015. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru