Na zahradu nepotřebujete bazén jako v Podolí

Pokud jste se rozhodli pro investici do zapuštěného bazénu, vezměte na vědomí, že pro jeho plánování není důležitá jen velikost zahrady, celková dispozice pozemku a pochopitelně rozpočet. Měli byste si také předem ujasnit mimo jiné to, kdo všechno a jakým způsobem bude bazén využívat.
Bazén s protiproudem. Foto: USSPA

Budou se v bazénu koupat i malé děti? Odpověď na tuto otázku určuje výběr hloubky bazénu. Pokud ano, měli byste vybírat venkovní bazén s hloubkou do jednoho metru. Co se týče plavání, uvádí se, že zcela dostačující je hloubka 1,2 metru. Jenže děti odrostou a do bazénu by rády skákaly. S ohledem na to volte spíše hloubku 1,5 metru.

Mějte ale na paměti, že hloubka bazénu a výška vodního sloupce jsou dva odlišné pojmy. Výška vodního sloupce je obvykle o sedm až deset centimetrů nižší, než jeho hloubka. Pro variabilní volbu výše hladiny vody se doporučuje instalace dvou skimmerů (způsob filtrace, pozn. aut.).

Díky tomu lze využívat bazén napuštěný na hloubku 1,2 metru pro malé děti, přepojením mezi skimmery ale můžete dopustit bazén na hloubku 1,5 metru pro ostatní využití.

Bazénové protiproudy se dělí na zabudované a závěsné. Výhodou těch závěsných je možnost dodatečné montáže na stávající bazény. Foto: Marimex

Tvar a rozměry

Hloubku tedy vybranou máme, co tvar a rozměry? V kulatém bazénu si moc nezaplavete, ten se hodí spíš pro rodiny s malými dětmi. V bazénech atypických tvarů může být problém s cirkulací vody, nelze optimálně využít jejich prostor a také se obtížněji zastřešují. Na plavání je výhodnější hranatý nebo oválný bazén.

Ale pozor: Rohy u hranaté varianty mohou působit potíže automatickým vysavačům, někdy je proto nutné tyto bazény dočišťovat ručně. Nejvhodnější je tedy obdélník se zaoblenými rohy. Maximálně využívá prostor, dobře se čistí, výborně se v něm plave, nejsou potíže ani s cirkulací vody a dá se také jednoduše zastřešit

Udává se, že pro rodinné koupání byste měli volit bazén o rozměrech alespoň 6×3 metry. Pro kondiční plavce může stačit bazén s rozměrem 2,5×4,5 m, což může vypadat jako paradox. Důležité je ovšem dodat, že takový bazén musí být vybaven protiproudem.

V bazénech atypických tvarů může být problém s cirkulací vody, nelze optimálně využít jejich prostor a také se obtížněji zastřešují. Na plavání je výhodnější hranatý nebo oválný bazén. Foto: Delta Plecháč

Protiproud bazén „prodlouží“

Protiproud můžete samozřejmě vnímat jako výdaj navíc. Podle provedení vás přijde řekněme na 30 tisíc korun. Je ale třeba vzít v úvahu, že čím větší bazén, tím vyšší náklady, a to nejen z hlediska prvotní investice, ale také běžného provozu.

Protiproud je systém, který prakticky slouží k prodloužení délky bazénu. Vytváří velmi silný proud vzduchu a vody, který navíc produkuje obrovské množství bublinek, jež lze současně využít i pro relaxaci.

Pohání vodu přes čerpadlo a tryskou ji žene zpátky do bazénu. V dostatečně silném protiproudu můžete plavat třeba hodinu. „V menším bazénu s protiproudem si zaplavete dokonce lépe, než ve větším bez protiproudu,“ říká Michal Vlášek z firmy Bazény Relax. Velmi důležitý je výkon protiproudu. Na trhu jsou běžně ty s výkonem 24 až 88 m3 za hodinu s rychlostí proudící vody kolem 25 km/h.

Příště si povíme o zakrytí nebo zastřešení bazénů.

Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena