Na zahraniční obchod doléhá drahá ropa a zemní plyn

Názor
Deficit českého zahraničního obchodu dosáhl v srpnu 28,2 miliardy korun. Ve srovnání s loňským rokem byl o 0,4 miliardy hlubší. Nepříznivě se na výsledku odrazil především růst cen komodit na světových trzích, který vedl k prohloubení meziročního schodku s ropou a zemním plynem o 15,9 miliardy korun.
Pozitivně se na srpnové bilanci odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly a elektřinou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny ropy i zemního plynu se nicméně v září již snižovaly, což by mělo vést i ke zmírnění deficitu v této kategorii. Hlubší byl v srpnu i schodek obchodu s chemickými látkami a přípravky, a to o necelé čtyři miliardy korun.

Pozitivně se na srpnové bilanci naopak odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly (o 12,4 mld. Kč) a elektřinou (o 10,8 mld. Kč). Dobrou zprávou je, že poprvé od května loňského roku meziroční tempo vývozu zboží (27,9 %) předčilo tempo dovozů (25,5 %).

PSALI JSME:
Tuzemský vývoz ohrožuje upadající poptávka

Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl deficit zahraničního obchodu 128 miliard korun, zatímco v loňském roce za stejné období vykazovala bilance zahraničního obchodu přebytek ve výši 37 miliard.

Zhoršování vývoje zahraničního obchodu společně s prohlubováním schodku běžného účtu, kde se navíc odrazí mimořádně vyplácené dividendy, tak hovoří ve prospěch oslabování domácí měny. Výraznějšímu oslabování však bude bránit svou přítomností na devizovém trhu Česká národní banka.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Tuzemský vývoz pokračuje v růstu, ale koncem roku hrozí zpomalení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?