Na zahraničním obchodu se opět podepsaly ropa a zemní plyn

Názor
Bilance zahraničního obchodu skončila v září deficitem 13,9 miliardy korun, tedy zhruba tak, jak trh očekával. Negativně se na výsledku projevil meziročně hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o necelých 11 mld. Kč), který reflektoval růst cen na světových trzích.
Na výsledku zahraničního obchodu se negativně projevil meziročně hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlubší byl i deficit s počítači, elektrickými a optickými přístroji (o 2,4 mld. Kč) a s farmaceutickými výrobky (o 2,1 mld. Kč). Naopak pozitivně se na saldu odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly (o 16,7 mld. Kč) a elektřinou (o 7,7 mld. Kč).

Meziročně vyšší přebytek obchodu s automobily byl ovlivněn nedostatkem výrobních dílů v minulém roce a odezníváním těchto problémů v roce letošním. Z dat vyplývá, že se situace v autoprůmyslu začíná zlepšovat, otázka ale je, jak se do dalšího vývoje promítne ochlazující poptávka. Celkové exporty se po sezónním očištění meziměsíčně zvýšily o 0,9 procenta, importy o 1,3 procenta.

Za prvních devět měsíců letošního roku zahraniční obchod vykázal schodek 146 miliard korun ve srovnání s přebytkem 20 miliard korun ve stejném období loňského roku. Za celý letošní rok očekáváme deficit 212 miliard korun. Zhoršující se bilance zahraničního obchodu s vyhlídkami na další snižování úrokového diferenciálu tak nebude svědčit české koruně. Její kurz v závěrečném čtvrtletí letošního roku očekáváme v průměru na 24,70 CZK/EUR.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Index Exportu: Zlepšení výhledu v nadále volatilním prostředí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.