Nabídka nealko piv pro řidiče je široká, ale každého zaujmout nemusí

V Česku platí nulová tolerance vůči alkoholu za volantem nebo řídítky, ovšem zároveň jsme země pivařů. Před létem tedy přichází boom produktů, jež chutnají po chmelu, mají pěnu, ale nadýchat byste po nich neměli.
Ilustrační foto: Autor

Co je to vlastně nealkoholické pivo? V české legislativě takové, jež má maximálně 0,5 procenta alkoholu v celkovém objemu, což je úroveň, kterou organismus spotřebitele dokáže odbourávat už v průběhu konzumace. A to u mužů i žen. Jde o podobné množství, jaké bychom našli třeba v moštech.

V podstatě každý větší český pivovar pouští do světa nějaké lihuprosté pivo, na úplnou nulu ale nejde skoro nikdo. Opakované degustace totiž ukázaly, že i výše zmíněný minipodíl má na chuť produktu znatelný vliv.

Jinými slovy úplná „holátka“ (navíc dlouho dovážená ze zemí s jinou pivní kulturou) nikomu nechutnala. I tak ovšem plošně platí, že řidičská piva chutnají jinak, než klasické ležáky, což je dáno i výrobní technologií.

Chtějte je chlazené

U nealkoholického piva těžko prosedíte celý večer, něco ale pomoci může. Především zchlazení: běžně na 6-8 °C, při vedrech na 8 až 10. A čepování, což s výše uvedeným úzce souvisí. Poptat se můžete i na výrobní technologii. Řízené kvašení je nejbližší tvorbě běžného piva, naopak oddestilování alkoholu z již hotové klasiky sice lihu prostost zaručí spolehlivě, ale nepříjemně torpéduje chuť.

Na druhou stranu ovšem nemusíte mít strach, že z výroby vyjde něco, co nějaká procenta přece jen má – kontrola v pivovarech je vícenásobná. Kvalitní nealko nemá problém vytvořit pěknou pěnu, horší to může být s typickou vůní. Při nákupu lahví pozor na trvanlivost.

Nealkoholické pivo je plné zdraví prospěšných látek, obsahuje vitaminy, stopové prvky, proteiny. Díky přirozenému obsahu CO2 příjemně osvěží. Mimochodem věděli jste, že tento pocit je nastolen pouze tím, že se bublinky oxidu uhličitého rozprskávají o patro? Co se týče sortimentu, zatím u nás tolik nezdomácněla tmavá nealka a už vůbec ne pšeničná.

PSALI JSME:
Na kolo jedině s přilbou a střízlivý? Neplatí to všude

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Motoristy čeká rekordně levné léto

Končí zběsilý pokles cen pohonných hmot, k němuž došlo ve vypjaté fázi koronavirové krize. Výrazného zdražování se ale řidiči obávat nemusí. Zlevňování paliv bylo v posledních takřka čtyřech měsících prakticky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru