Naděje pro české řidiče, pohonné hmoty mohou v prosinci konečně zlevnit

Analýza
Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic aktuálně prodává v průměru za 37,20 Kč, před týdnem byl o dva haléře levnější. Průměrná cena nafty zůstala na 36,05 Kč za litr. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vzestup cen pohonných hmot v ČR, který trvá prakticky po celý letošní rok, tedy ustává. Stagnaci cen je třeba předpokládat i pro příštích sedm dní. Od začátku listopadu sice ropa Brent na světových trzích zlevnila o zhruba 2,5 procenta, avšak za stejnou dobu koruna vůči dolaru oslabila o přibližně tři procenta. Čerpací stanice v ČR tedy zlevnění ropy příliš nemohou promítnout do konečných cen.

Ropa aktuálně zdražuje, přestože americký prezident Joe Biden v úterý rozhodl, že Spojené státy počínaje prosincem uvolní 50 milionů barelů ropy ze svých strategických rezerv. Jde o součást mezinárodně koordinovaného kroku, největšího svého druhu v dějinách, k němuž se připojují další země.

Problém je v tom, že tyto země – klíčoví světoví čistí dovozci ropy – se připojují spíše symbolicky. Indie taktéž v úterý oznámila, že uvolní pět milionů barelů, Čína by dle odhadů mohla na trh dodat zhruba 11 milionů svých rezervních barelů. A Korea, Japonsko i Británie patrně jen méně než pět milionů. Trh tak na uvolňování rezerv reaguje neintuitivně: Ropa zdražuje.

To proto, že jde vlastně o vyhlášení „ropné války“ kartelu OPEC a jeho spojencům, tedy zejména státům, jako je Saúdská Arábie a Rusko. Rijád, Moskva a další tradiční těžařské mocnosti se totiž v uplynulých týdnech odmítly podvolit tlaku hlavně právě Washingtonu, aby svoji těžbu navýšily, a nyní varují, že na uvolňování strategických rezerv odpoví omezením své těžby, resp. tím že pozastaví dříve dojednané, pravidelné každoměsíční navyšování celkového objemu své těžby.

PSALI JSME:
Biden se spojenci rozjíždí „ropnou válku“ proti Saúdské Arábii a Rusku

OPEC a jeho spojenci nyní měsíc co měsíc navyšují svoji celkovou těžbu ropy o 400 tisíc barelů denně. Trh se nyní kloní k názoru, že v lednu toto navyšování přeruší, právě v reakci na zmíněné uvolňování rezerv.  To by nakonec mohlo navzdory uvolnění rezervních barelů vést ještě k většímu převisu světové poptávky nad nabídkou ropy, než jaký je realitou nyní. Proto jsou obchodníci s ropou opatrní a na žádné další výrazné zlevňování ropy zatím nesází.

Trh navíc kalkuluje už nyní s tím, že Spojené státy budou muset barely do rezerv zase dokoupit, což poptávku po surovině pochopitelně citelně navýší. Bílý dům plánuje rezervy doplnit později, až ropa zlevní. Zjevně podobně jako OPEC a jeho spojenci předpokládá, že ropa by mohla zlevnit už příští rok.

Nynější další vlna covidu, s níž se stále intenzivněji potýká zejména Evropa, takovému předpokladu nahrává, jelikož opravdu může nynější enormní poptávku po ropě výhledově poněkud zchladit. Navíc v prvním čtvrtletí příštího roku může být dojednána nová jaderná úmluva mezi USA a Íránem, což by na světové trhy vrátilo nyní sankcionovanou Íránskou ropu.

Obava z „ropné války“, tedy z toho, že OPEC a jeho spojenci omezí těžbu, žene nahoru také cenu zemního plynu v EU. Tento cenový růst, který již nyní doléhá, a ještě dolehne také na české domácnosti a společnosti typu Bohemia Energy, podporuje rovněž další krok Spojených států z tohoto týdne, a sice uvalení dodatečných sankcí na kyperskou společnost, pravděpodobně skořápku pro ruský kapitál, jejíž plavidla se podílejí na dostavbě plynovodu Nord Stream 2.

PSALI JSME:
Benzín v ČR je nejdražší za posledních devět let

Jde o symbolickou ukázku toho, že Spojené státy se s plynovodem, jenž má vést plyn z Ruska přímo do Německa, nehodlají jen tak smířit. To vyvolává otázka ohledně jeho zprovoznění, k němuž tak jako tak dojde nejdříve příští rok na jaře.

Přiškrcování těžby klíčovými těžaři v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem v době celosvětového ekonomického procitání z nejtěžších pandemických můr je hlavním důvodem letošního celoročního zdražování pohonných hmot v ČR. Benzín Natural 95 od začátku roku zdražil z úrovní pod 28 korunami za litr až na uvedenou částku 37,20 koruny za litr v minulém týdnu.

V souvislosti s uvolňováním strategických rezerv lze tedy během prosince očekávat první letošní trvalejší stagnaci, případně dokonce mírný pokles cen pohonných hmot v ČR. Ten ovšem bude tlumit momentálně citelně oslabující česká měna. Ta je vůči dolaru nejslabší za poslední více než rok.

Toto oslabení koruny čerpací stanice teprve ještě plně promítnou do cen pohonných hmot. Pokud OPEC a spojenci odpoví na uvolňování z rezerv omezením těžby dostatečně rychle, k poklesu cen pohonných v ČR v prosinci nakonec nemusí dojít vůbec.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zdražování pohonných hmot končí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB