Nakazil koronavir i akciové trhy? Za poklesem je spíše jiný viník

Názor
Akciové trhy minulý týden po celém světě prudce klesaly, rekordmanem se stal čínský index, který zaznamenal pokles o pět procent. Klasickým vysvětlením pro tento vývoj bylo šíření koronaviru v Číně a jeho expanze prakticky po celém světě. Pro každý propad je požadováno vysvětlení a čínský virus v tomto ohledu přišel jako na zavolanou.
Zatím bych nevsázel na nástup medvědího trhu, kdy budou hodnoty kurzů dlouhodobě v červených číslech, píše analytik Václav Pech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z mého pohledu by ale k poklesu muselo dojít i bez koronaviru. Akciové trhy byly prakticky bez výjimky silně překoupeny a jejich divoký růstový vývoj neodpovídal realitě. Jde tedy už o definitivní přechod od více jak desetiletého nepřetržitého růstu k významnému, a mnoha lidmi očekávanému, tvrdému propadu?

Pochybuji o tom. Není k tomu – alespoň prozatím – žádný zvláštní důvod. Pohled na makroekonomická data žádný dramatický problém nenaznačuje. V minulém týdnu oznámená data o růstu hrubého domácího produktu USA, největší světové ekonomiky, potvrdila odhady analytiků, a i přes určité pochybnosti o struktuře a zdrojích růstu nelze tento výsledek označit za předzvěst blížící se katastrofy. Zároveň je ale celkové tempo růstu za loňský rok na úrovni 2,3 procenta. To je nejméně od roku 2016. Navíc je to hodnota menší než tři procenta, která si jako cíl vytyčila administrativa prezidenta Trumpa. Tolik snad na podporu prvního odstavce o růstu akciových trhů, který neodpovídal realitě.

PSALI JSME:
Koronavir udeřil i na čínské burzy, propadají se nejvýrazněji od roku 2015

Také centrální bankéři Spojených států zatím žádnou paniku nevětří. FED po svém zasedání ponechal úrokové sazby na jejich současné úrovni a podle jejich vyjádření banka nehodlá svou politiku stálých sazeb pro rok 2020 měnit ani na dalším zasedání, pokud k tomu nebude okolnostmi donucena. Z dalších důležitých dat pozitivně překvapila úroveň spotřebitelské důvěry a také spotřebitelský sentiment. V samotné Číně byla vyhlášena data o vývoji v průmyslovém sektoru a sektoru služeb. Průmysl se nadále pohybuje na hraně kontrakce a ohlášený údaj jen těsně podstřelil analytický odhad. Sektoru služeb se nadále daří dobře a zveřejněná čísla se pohybují nad odhady.

Další otázkou je, zda jsme se již ocitli na dně aktuální korekce, nebo jestli si budou investoři muset ještě protrpět další pokles. Osobně se domnívám, že pokles akciových indexů ještě u svého dna není. Svědčí o tom nadále vysoký optimismus mezi investory, na který ukazuje následující obrázek, jehož data vycházejí z údajů společnosti Citigroup.

Zdroj obrázku: Citigroup

Optimismus na trzích je stále vysoký. Nikde ani známka po kapitulaci a panice. Také podobný ukazatel sentimentu, který spravuje televizní stanice CNN, neukazuje, že by na trzích vládla panika. Barometr se tam zasekl na normálním stavu, což neodpovídá tomu, že by se trh již ocitl na dně.

Nicméně zatím bych nevsázel na nástup medvědího trhu, kdy budou hodnoty kurzů dlouhodobě v červených číslech. Pokud bych si měl vsadit, pak bych věřil na rally směrem vzhůru a opakované testování vyšších hodnot indexů a následný opětovný pokles. Zelenající se kurzy amerických akcií po skončení úterního obchodování, kdy například index Nasdaq vzrostl o více než dvě procenta, to prozatím potvrzují.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé ve strachu z koronaviru v rekordní míře investují do zlata

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru