Náklady na bydlení neustále rostou a ženou celkovou inflaci vzhůru

Názor
Náklady na bydlení v Česku pokračují v růstu a výrazně zvyšují i celkovou inflaci. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červenci meziročně vzrostla na 17,5 procenta. Meziměsíčně tak narostla o 1,3 procenta a navýšila rekordní hodnotu od roku 1993. Inflace je tak nejvyšší za posledních 30 let.
Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v červenci vzrostly meziročně o 33,6 procenta, zemního plynu o 59,8 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vlastnické bydlení zdražilo v porovnání s loňským červencem o vysokých 19,3 procenta. Ceny nových bytů totiž vzrostly v důsledku zvýšení cen stavebního materiálu a prací. Rostou i ceny nájemného z bytu (meziročně o 4,9 %), vodného (+5,3 %) a stočného (+6,4 procenta).

Náklady na bydlení výrazně zvyšoval hlavně růst cen energií. Ceny elektřiny pro domácnosti podle ČSÚ v červenci vzrostly meziročně o 33,6 procenta, zemního plynu o 59,8 procenta, tuhých paliv o 41,1 procenta a tepla a teplé vody o 19,2 procenta. Náklady na energie tak z rodinných rozpočtů ukrajují stále větší podíl, bez ohledu na to, zda rodina bydlí ve vlastním nebo v nájmu.

Výrazně více zatíží rodinné rozpočty také platby za ostatní zboží a služby. Zásadní je zdražení pohonných hmot (+43,6 %) a také základních potravin. Například mouka byla letos v červenci o 64,1 procenta dražší, než ve stejném měsíci loňského roku.

Dražší je ale také například polotučné trvanlivé mléko (+40,2 %), máslo (+60,9 %) či maso (+21,7 %). Ceny zboží letos v červenci v porovnání se stejným měsícem loňského roku podle ČSÚ úhrnem vzrostly o 20 procent, služby zdražily o 14 procent. Oba ukazatele jsou vyšší, než v červnu.

PSALI JSME:
Inflace dál roste na 17,5 %

Výrazné zdražování, které urychleně vyčerpává finanční zásoby domácností i firem, ale bohužel nejspíš jen tak neskončí. Nový guvernér ČNB Aleš Michl před pár dny upozornil, že počítají dokonce s překonáním dvacetiprocentní hranice.

Domácnosti, které si ještě na poslední chvíli chtěly užít volna a dovolené, začnou od podzimu zásadně šetřit. Šrouby utáhnou také firmy, které ještě rychleji omezí zbytné investice. Pokles poptávky by pak měl utlumit cenový růst. V současné turbulentní době je ale jen velmi obtížné odhadovat jakýkoliv další vývoj.

Co je už nyní jasné: Pětinové zdražování bude bolet. Zatímco zážitky, dovolené a luxusní zboží se dají oželet, na dražším bydlení ani základních potravinách se příliš ušetřit nedá. Jednou z mála cest je omezit plýtvání. Jak úsporami energií, tak lepším plánováním nákupů.

Češi patří mezi evropskou špičku ve vyhazování potravin, ročně jich každý z nás vyhodí do koše desítky kilogramů. Zde vidím jednu z možnosti, jak ušetřit. Pokud bychom sečetli všechny zbytečně vyhozené potraviny za celou domácnost, dostaneme desítky tisíc korun v koši, které se daly ušetřit. A to už se v napjatém rodinném rozpočtu projeví.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuny jídla v popelnicích. Lidí, kteří nechtějí plýtvat, je dvojnásobek

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.