Nakupování přes internet bude v EU konečně bez hranic

Možná se to v minulosti stalo i vám. Na internetu jste si našli něco, co byste si chtěli koupit, ale prodávalo se to třeba jen na německém e-shopu. A záhy jste zjistili, co ve světě internetu znamená slovo „geoblokace“ – tedy že do Česka vám e-shop nic neprodá. Anebo jste byli přesměrováni na české stránky prodejce, jenže zboží tam bylo buď dražší, anebo vůbec nebylo v nabídce.
Pokud si zákazník bude chtít prohlédnout zboží v zahraničním e-shopu, nesmí mu obchodník blokovat přístup jen proto, že není ve stejné zemi. Foto: Pixabay

Tomu bude od prvního prosincového pondělí konec, takže nákupní možnosti přes internet se nám výrazně rozšíří. Dosavadní praktiky prodejců, jako je blokace zákazníků z jiných zemí či automatické přesměrování spotřebitele na stránky v jeho jazyce, kde je ale často zboží dražší, budou Evropskou unií zakázány.

Po zjištění, že k zeměpisnému blokování (geoblokaci) dochází na téměř dvou třetinách všech zkoumaných e-shopů a že méně než 40 procent webů umožňuje přeshraničním zákazníkům dokončit nákup, přišla Evropská komise s návrhem nediskriminace přeshraničních zákazníků už v roce 2016, ale až letos v únoru schválila příslušné nařízení Rada Evropské Unie.

PSALI JSME:
České prvenství: Máme nejvíce e-shopů v Evropě

A to teď vstupuje v platnost. Zahraniční e-shopy v zemích EU musí od prosince umožnit nakupovat všem zákazníkům z jiných unijních zemí za stejných platebních a dodacích podmínek jako občanům ve svém domovském státě.

Od prosince by se tak obchodníci měli řídit několika základními pravidly. První se týká přístupu na stránky a zákazu přesměrování. Pokud si zákazník bude chtít prohlédnout zboží v zahraničním e-shopu, nesmí mu obchodník blokovat přístup jen proto, že není ve stejné zemi. Další dvě pravidla se týkají nastavení stejných obchodních a platebních podmínek, resp. zákazu diskriminace zákazníků kvůli tomu, kde mají svůj bankovní účet nebo odkud pochází jejich platební karta.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru