Nakupujete na zahraničních e-shopech? Při platbě kartou pozor na DCC

Poradna
Zcela běžně Češi nakupují i v zahraničních internetových obchodech. Málokdo ale ví, že při platbě kartou v zahraničním e-shopu lze kvůli nepozornosti či neznalosti přijít až o stovky korun. Na vině je služba jménem DCC, před kterou mj. opakovaně varuje už roky i české ministerstvo financí.
Po vložení karty v cizině se bankomat zeptá, zda chcete peníze zaúčtovat v českých korunách nebo lokální měně, přesněji nabídne volbu transakce s konverzí, nebo bez konverze. Ilustrační foto: Pixabay.com

Dynamická měnová konverze, zkráceně DCC (Dynamic Currency Conversion, dynamický převod meny, pozn. aut.), je finanční transakce, která už mnoha Čechům platícím kartou v cizině nadzvedla obočí. Přitom se tváří nevinně.

Funguje tak, že nabízí zákazníkovi možnost zvolit si měnu transakce, ve které se má platba zúčtovat.

Na internetu to může vypadat takto: „Chcete platit v měně vašeho účtu (tedy v českých korunách, pozn. aut.), nebo v měně daného obchodníka?“

Na první pohled vypadá platba v korunách přirozeněji, ale právě tady je třeba zpozornět. Paradoxně je zpravidla levnější zvolit druhou možnost, tedy zaplatit v měně zahraničního obchodníka.

„I když nabídka zaplatit nákup rovnou v českých korunách vypadá na první pohled lákavě, opak je pravdou, protože na nevýhodném kurzu a poplatcích vás může obchodník připravit i o stovky korun,“ potvrzuje ředitel osobního bankovnictví Expobank CZ Radek Lišák.

Přes české koruny je sice vidět přesnou částku, která bude stržena z účtu, tratí se ale na nevýhodné konverzi.

„Při zúčtování v českých korunách totiž určí kurz převodu provozovatel platebního terminálu, nikoli vaše banka. A takový kurz bývá zpravidla horší,“ upozorňuje Michaela Lhotková, výkonná ředitelka pro Platební řešení, spotřebitelské financování, otevřené bankopojištění a inovace z ČSOB.

Některé tuzemské banky umí své klienty před nevýhodnými DCC ochránit, a to zcela obyčejnou blokací. Tou nejsnazší možností, jak se DCC platbám kartou v zahraničí vyhnout, je si tyto platby zdarma zablokovat u své banky.

Podobně fungují i výběry z bankomatu (ATM). Po vložení karty v cizině se bankomat zeptá, zda chcete peníze zaúčtovat v českých korunách nebo lokální měně, přesněji nabídne volbu transakce s konverzí, nebo bez konverze.

PSALI JSME:
Platba „domácí“ kartou v zahraničí se nemusí vyplatit

Volte vždy bez konverze, nabídku konverze odmítněte. Pokud zvolíte druhou možnost, jste opět v pasti služby DCC. I v České republice někteří poskytovatelé terminálů obchodníky lákají na zisk z navýšení směnného kurzu – tedy na provizi, pokud službu DCC zavedou.

Kdo potom prodělá? Kupující. A ne zrovna zanedbatelné peníze – rozdíl účtovaných poplatků se může vyšplhat až na deset procent z placené či vybírané částky!

„Pokud si náš klient bezplatně aktivuje blokaci DCC plateb, může kartou zaplatit pouze v místní měně zahraničního obchodníka, tedy v eurech, dolarech a podobně, čímž se vyhne riziku předražené transakce i v případě, že by u takového obchodníka zvolil platbu v českých korunách. Stejná ochranná funkce se vztahuje i na výběry hotovosti z bankomatů v zahraničí,“ dodává Lišák.

PSALI JSME:
Hotovost při platbě v zahraničí preferují dva z pěti Čechů

Zavřít reklamu ×
  1. Já mám jinou zkušenost. Při platbě kartou v Polsku terminál nabízí platbu v PLN nebo v EUR, ne v korunách. Tak tedy nevím.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Snaha Ruska uniknout „defaultu“ se blíží ke konci

Spojené státy tento týden ukončily platnost výjimky, která umožňovala americkým investorům inkasovat splátky ruského státního dluhu. Kličkování Ruska před „defaultem“ (nesplácením státního dluhu, pozn. red.) se tak …

Nadešla hodina ruského bankrotu?

Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž ve středu těsně po půlnoci newyorského času, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB