Hotovost při platbě v zahraničí preferují dva z pěti Čechů

Chystáte se na sklonku léta na dovolenou? Tohle by vás mělo zajímat. Už jste slyšeli o on-line směnárnách? Počty tuzemských směnárníků oproti loňsku klesly o šest procent, naopak zvýšeným trendem jsou on-line směnárny anebo platby platební kartou.
Hotovost i přes nesporné výhody bezhotovostních plateb stále preferuje 40 procent Čechů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V loňském i letošním roce zaznamenala Česká národní banka (ČNB) znatelný úbytek stížností na nejrůznější směnárny, typicky situované v hlavním městě.

„Důvodem je zejména to, že skupina směnárníků, kteří poskytovali své služby zejména v Praze na turisticky exponovaných místech a na které v minulosti mířila významná většina stížností, byla nucena ukončit svou činnost po vydání rozhodnutí ČNB o odejmutí povolení k činnosti,“ uvedla mluvčí centrální banky Denisa Všetíčková.

Směnárenská činnost, která je svou podstatou výrazně navázána na turistický ruch, byla pandemií ovlivněna, připustila mluvčí, nicméně k zastavení směnárenské činnosti nedošlo: „Spíše jde o omezení otevírací doby jednotlivých provozoven, či snížení počtu provozoven jednotlivých směnárníků.“

Platební kartu čeští turisté již dnes používají běžně: 60 procent Čechů během svých zahraničních cest občas platí kartou, každý třetí platí dokonce výhradně bez hotovosti, vyplývá z nedávného průzkumu agentury Ipsos pro UniCredit Bank. Hotovost i přes nesporné výhody bezhotovostních plateb stále preferuje 40 procent Čechů.

Při zahraničních platbách kartou je třeba si ohlídat si to, aby při výběru z bankomatů či bezhotovostní platbě neproběhlo takzvané DCC (Dynamic Currency Conversion), česky „dynamický převod měny“. Tato služba má vždy méně výhodný směnný kurz.

PSALI JSME:
Na dovolené raději platíme v hotovosti. Víme proč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.