Hotovost při platbě v zahraničí preferují dva z pěti Čechů

Chystáte se na sklonku léta na dovolenou? Tohle by vás mělo zajímat. Už jste slyšeli o on-line směnárnách? Počty tuzemských směnárníků oproti loňsku klesly o šest procent, naopak zvýšeným trendem jsou on-line směnárny anebo platby platební kartou.
Hotovost i přes nesporné výhody bezhotovostních plateb stále preferuje 40 procent Čechů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V loňském i letošním roce zaznamenala Česká národní banka (ČNB) znatelný úbytek stížností na nejrůznější směnárny, typicky situované v hlavním městě.

„Důvodem je zejména to, že skupina směnárníků, kteří poskytovali své služby zejména v Praze na turisticky exponovaných místech a na které v minulosti mířila významná většina stížností, byla nucena ukončit svou činnost po vydání rozhodnutí ČNB o odejmutí povolení k činnosti,“ uvedla mluvčí centrální banky Denisa Všetíčková.

Směnárenská činnost, která je svou podstatou výrazně navázána na turistický ruch, byla pandemií ovlivněna, připustila mluvčí, nicméně k zastavení směnárenské činnosti nedošlo: „Spíše jde o omezení otevírací doby jednotlivých provozoven, či snížení počtu provozoven jednotlivých směnárníků.“

Platební kartu čeští turisté již dnes používají běžně: 60 procent Čechů během svých zahraničních cest občas platí kartou, každý třetí platí dokonce výhradně bez hotovosti, vyplývá z nedávného průzkumu agentury Ipsos pro UniCredit Bank. Hotovost i přes nesporné výhody bezhotovostních plateb stále preferuje 40 procent Čechů.

Při zahraničních platbách kartou je třeba si ohlídat si to, aby při výběru z bankomatů či bezhotovostní platbě neproběhlo takzvané DCC (Dynamic Currency Conversion), česky „dynamický převod měny“. Tato služba má vždy méně výhodný směnný kurz.

PSALI JSME:
Na dovolené raději platíme v hotovosti. Víme proč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Home office? Změny spíše kosmetické

Poradna
Měly to být změny velké, snad až převratné. Novela zákoníku práce, jejíž některá ustanovení vstupují v platnost 1. října, měla mj. výrazně usnadnit používání tzv. práce na dálku (home office). Takové bylo očekávání, ale co novela skutečně přináší?