Nakupujte české koruny, radí svým klientům Bank of America

Analýza
Bank of America, druhá největší banka v USA, radí svým klientům nakupovat české koruny. Její nové doporučení vychází z obavy z výrazného letošního zdražení přepravních nákladů, ropy i potravin. Má k němu dojít v celosvětovém měřítku, ale právě země typu České republiky mohou být zasaženy opravdu zásadně.
Dnes ráno se jeden dolar prodával za 21,13 koruny, tedy za nejméně od přelomu dubna a května roku 2018. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To přiměje centrální banky, v tuzemském případě Českou národní banku (ČNB), aby rychleji zvyšovala své základní úrokové sazby. Jejich růst pak zatraktivní korunu v očích mezinárodních investorů, neboť korunové úložky budou úročeny ještě atraktivněji než doposud například v porovnání s úložkami eurovými. V eurozóně inflace není tak výrazná, jako v ČR.

Lednová inflace v ČR zaskočila analytiky i ČNB. Například potraviny a nealkoholické nápoje zdražily z měsíce na měsíc nejcitelněji za uplynulých více než třináct let, když je nahoru táhlo zdražení zeleniny, meziměsíčně více než desetiprocentní. Nahoru se v Česku žene třeba i cena benzínu. Od začátku roku se zvedla o více než 70 haléřů na litr. Nafta zdražila jen o deset haléřů, ale to pouze díky letošnímu snížení spotřební daně z ní.

Navíc se podniky jako Škoda Auto potýkají se zadrháváním dodávek a obchodu mezi Asií a Evropou, který je způsobený přetížením kontejnerové přepravy v Asii. Toto zadrhávání, které vede k omezení výroby, resp. průtahům v dodacích lhůtách, pochopitelně také někdo zaplatí, alespoň zčásti konečný zákazník. Jde tedy rovněž o inflační tlak.

PSALI JSME:
Euro již stojí méně než 25,70 koruny

Trh tak v rostoucí míře sází na to, že Česká národní banka zvýší své základní úrokové sazby dokonce už letos v prvním pololetí. Koruna proto dnes ráno středoevropského času vůči euru posílila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od první poloviny loňského března, tedy od doby, kdy teprve propukala koronavirová pandemie.

Kurs se dnes ráno pohyboval kolem úrovně 25,66 koruny za euro. Českou měnu tak nijak neoslabil ani včera oznámený plán ministerstva financí hospodařit letos s maximálním možným schodkem ve výši 500 miliard korun, namísto dosavadního záměru nepřekročit deficit 320 miliard. Takový krok mohl potenciální devizové obchodníky vylekat, neboť si vláda bude muset od mezinárodních investorů více půjčit, vydat tedy více dluhopisů, denominovaných převážně v korunách.

Celková nabídka korunových aktiv na mezinárodním trhu se tak zvyšuje, což má potenciál vytvořit tlak na oslabení české měny. Tento tlak jen umocní tlak působící stejným směrem z důvodu samotného dalšího nárůstu veřejného zadlužení ČR, které potenciálně může podrýt makroekonomickou stabilitu tuzemské ekonomiky.

PSALI JSME:
Schodek 500 miliard i letos! Ministryně financí konečně sundala růžové brýle

Zatím ale mezinárodní devizoví obchodníci obavu z destabilizace tuzemské ekonomiky ani v nejmenším nepociťují. Koruna nadále posiluje i vůči dolaru. Dnes ráno se jednotka americké měny prodávala za 21,13 koruny, tedy za nejméně od přelomu dubna a května roku 2018.

Tuzemské měně nahrává také loňský rekordní přebytek zahraničního obchodu, čítající 190 miliard korun, a rovněž historicky rekordní loňská přebytek běžného účtu platební bilance, čítající 180 miliard korun. Tyto přebytky znamenají, že exportéři loni směňovali utržené devizy do korun (aby mohli v korunách vyplácet mzdy nebo odvádět daně apod. – pozn. aut.) intenzivněji než vývozci směňovali koruny do deviz (aby mohli v zahraničí za devizy nakupovat zboží určené k importu do ČR – pozn. aut.).

Rovněž fakt, že velké tuzemské banky a podniky se zahraniční majetkovou účastí loni kvůli pandemii zadržely výplatu dividend do zahraničí, vedl k tomu, že se tolik korun nesměňovalo za devizy, což opět vytváří tlak na zpevnění české měny.

Pevnější českou měnu ocení třeba motoristé, neboť bez jejího posílení by zdražování pohonných hmot bylo kvůli aktuálnímu citelnému nárůstu světových dolarových cen ropy ještě výraznější, než je nyní. Silnější koruna svědčí také třeba lidem, kteří nakupují elektroniku typu notebooků či mobilů, neboť ta se ve velkém obchoduje v dolaru. Pevnější českou měnu pak samozřejmě ocení ti, kteří se vydávají do zahraničí, ať už za obchodem či dovolenou, nebo lidé, kteří nakupují na zahraničních e-shopech.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přebytek běžného účtu platební bilance na rekordu

Zavřít reklamu ×
  1. Co to ten pán brebtá, že se ještě více zatraktivní úroky z české meny !? Vždyť ty úroky se neustále opakovaně snižují, už se nevyplatí mít peníze v jakékoliv zlodějské bance za 0,5% i méně !!! Jistější je mít doma „v matraci“, tam je alespoň máte tzv. po ruce a nevykrmujete nenažrané, lakomé banky. Při běžné inflaci, která je mnohem (násobně) vyšší …

    • Pane Karl ,máte úplnou pravdu i já stahl z České spořitelny ,která není česka své peníze a nebylo to pár korun protože spořitelna úročila vklady 0.2 procenta.A stím vykrmováním je to tak oni skásnou desetisíce a vám dají pár stokorun.

  2. Ten ekonom musi byt blazen.Proc by mel nekdo kupovat menu, ktera zjevne podleha inflaci? Proc by mel nekdo kupovat neco, co bude mit zitra polovicni hodnotu?

  3. Já tomu moc nerozumím. Hrozí tu inflace a koruna má posilovat? Tak to Venezuela musí být pro investory zlatý důl. Spíš bych řekl, že vyšší kurz ČNB by měl pokrýt pokrýt propad měny způsobený inflací.

  4. Myslim, ze ted je nejlepsi kupovat norskou korunu. Hodne za posledni roky spadla a norska narodni banka informovala, ze bude NOK umele posilovat. Tak uvidime 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru