Nálada spotřebitelů se zlepšila, podnikatelům naopak

Názor
Souhrnný indikátor důvěry v českou ekonomiku se v únoru snížil o 1,9 bodu na 90,6 bodu. Mírně se ale začínají rozevírat nůžky mezi důvěrou podnikatelů a spotřebitelů, když důvěra mezi podnikateli již druhý měsíc v řadě klesla o 2,8 bodu na 89,9 bodu, zatímco důvěra mezi spotřebiteli se naopak druhý měsíc v řadě zvýšila, tentokráte o 2,8 bodu na 94 body.
Mírně se začínají rozevírat nůžky mezi důvěrou podnikatelů a spotřebitelů, když důvěra mezi podnikateli již druhý měsíc v řadě klesla, zatímco důvěra mezi spotřebiteli se naopak druhý měsíc v řadě zvýšila. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve srovnání s lednem se snížil počet spotřebitelů hodnotících svou současnou finanční situaci hůře než v předchozích dvanácti měsících. Poklesl i počet respondentů, kteří očekávají zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících.

I tak ale spotřebitelská důvěra zůstává pod svým dlouhodobým historickým průměrem. Její výraznější zlepšení očekáváme až ve druhé polovině letošního roku, kdy již bude zřejmé, že ekonomika začíná ožívat, reálné mzdy opět rostou a inflace je ukotvena v blízkosti inflačního cíle tuzemské centrální banky (ČNB).

PSALI JSME:
Domácnosti vidí světlo na konci tunelu. Jsou nejspokojenější za celou dobu od voleb

Průmyslníky v současné době trápí nedostatek objednávek, se kterým je spojen pokles výrobní činnosti. Podobný obrázek přinášejí i indikátory PMI (Index nákupních manažerů, pozn. red.). Vzhledem k zatím chabému výkonu německé ekonomiky se nálada českých průmyslníků bude lepšit zřejmě jen pozvolně.

K výraznému snížení sentimentu došlo také v oblasti maloobchodu, kde se důvěra v únoru propadla na nejslabší úroveň od března 2021. Odvětví, kde optimismus naopak roste, je stavebnictví. Zde se důvěra zlepšila o 2,4 bodu. Celkově je vstup české ekonomiky do letošního roku zatím vrávoravý. Výraznější zlepšení její kondice očekáváme ve druhé polovině roku.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku není nijak valná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.