Nálada v českém průmyslu se výrazně zhoršila

Názor
Říjnový index PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) propadl na nejnižší úroveň od května roku 2020. Dosáhl úrovně 41,4 bodu, po zářijových 44,1 bodu. Průzkum ukázal na další výrazný pokles nových zakázek, v důsledku čehož firmy snižovaly objemy výroby. Klesaly jak domácí tak i zahraniční zakázky, tempo poklesu se navíc již čtyři měsíce v řadě zvyšuje.
Český průmysl se začíná stále více potýkat s nedostatkem nových zakázek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny vstupů dále rostly, ačkoli nejpomaleji za poslední dva roky. Do konečných cen firmy ale vyšší náklady přenášely již jen částečně, neboť preferovaly snahu podpořit prodej a konkurenceschopnost. V důsledku nižší poptávky a uvolnění problémů v dodavatelských řetězcích došlo i k výraznému poklesu rozpracovanosti ve výrobě.

Firmy redukovaly i výrobní kapacity, klesala i zaměstnanost a to nejrychleji od července letošního roku. Z výsledků je patrné, že krátce poté, co téměř odezněly problémy se subdodávkami, se začíná český průmysl stále více potýkat s nedostatkem nových zakázek.

Zákaznici postupně ztrácejí schopnost absorbovat vysoké ceny, které se na ně doposud firmám dařilo přenášet. I při pohledu na aktuální statistiky hrubého domácího produktu (HDP) je tak patrné, že česká ekonomika pravděpodobně směřuje do mělké recese.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česká ekonomika ztrácí energii

Zavřít reklamu ×
  1. Vzhledem k ceně energií se divím,že průmysl ještě funguje.V okolních státech je cena energií nižší a někde o hodně nižší.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika padá do stagflace

Centrální banky nejen napříč Evropou již pochopily, že inflace není způsobena jen narušenými dodavatelskými řetězci, ale především velmi uvolněnou měnovou politikou. Česká inflace na 18procentech a „holubičí“ …

Česká ekonomika míří do mělké recese

Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) za třetí čtvrtletí letošního roku byl v pátek zhruba v souladu s naším očekáváním revidován výše, konkrétně na -0,2 procenta mezikvartálně a 1,7 meziročně. Ze struktury je patrné, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …