Nálada v eurozóně i USA se zlepšuje

Názor
Tento týden se nesl ve znamení předstihových indikátorů a indikátorů důvěry. Ty se zlepšovaly na obou březích Atlantiku. Příjemně překvapil evropský index PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který se ve službách přehoupl přes 52 bodů.
Za výsledkem německé ekonomiky stál výrazný propad investičních výdajů i pokles soukromé spotřeby. Vládní výdaje naopak rostly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve zpracovatelském průmyslu se sice mírně zhoršil, za tímto vývojem však stálo zkracování dodacích lhůt a odeznívání problémů v subdodavatelských řetězcích. Objem nových zakázek, výroby i zaměstnanost mírným tempem rostly.

Pozitivně hodnotili situaci i němečtí analytici a investoři, což se odrazilo v lepším výsledku ZEW indexu (německý index podnikatelské nálady, pozn. red.). Německým průmyslníkům pak zlepšilo náladu rozvolnění pandemické situace v Číně i klesající ceny energií.

IFO index (hlavní ukazatel ekonomické aktivity v Německu, pozn. red.) se tak ve srovnání s lednovými úrovněmi ve svých obou složkách posunul směrem nahoru. Překvapení přinesl i PMI ve Spojených státech, který se ve službách přehoupl přes padesátibodovou hranici. Závěr týdne pak patřil zpřesněným odhadům hrubého domácího produktu (HDP).

PSALI JSME:
Nižší spotřeba přispěla k sestupné revizi amerického HDP

V Americe byl výsledek za čtvrté čtvrtletí loňského roku v anualizovaném vyjádření revidován směrem dolů z 2,9 procenta na 2,7 procenta mezikvartálně, a to hlavně kvůli osobní spotřebě, která oproti původnímu odhadu (2,1 % q/q) vzrostla pouze o 1,4 procenta mezikvartálně.

Sestupné revizi se nevyhnula ani německá ekonomika, kde HDP ve čtvrtém čtvrtletí poklesl o 0,4 procenta mezikvartálně namísto původně oznámených 0,2 procenta mezikvartálně. Za výsledkem stál výrazný propad investičních výdajů i pokles soukromé spotřeby. Vládní výdaje naopak rostly.

I přes relativně dobrá data, která z eurozóny tento týden přicházela, evropská měna ztrácela. Dolaru nahrálo zveřejnění záznamu z posledního zasedání FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.), v němž byla vyzdvihována nutnost utažené měnové politiky, a to až do té doby, než inflace bude jasně na cestě ke dvouprocentnímu cíli. Euro tak v průběhu týdne ztratilo 1,5 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomice eurozóny se podařilo vyhnout recesi

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.