Nižší spotřeba přispěla k sestupné revizi amerického HDP

Americká ekonomika rostla v závěru loňského roku pomaleji, než se očekávalo, avšak při výraznějším růstu cen.
Napjatost amerického trhu práce znovu potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ilustrační foto: Pixabay

Dynamika reálného hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí loňského roku byla v anualizovaném vyjádření revidována mírně dolů z 2,9 procenta na 2,7 procenta mezikvartálně, a to hlavně kvůli osobní spotřebě, která oproti původnímu odhadu (2,1 % q/q) mezikvartálně vzrostla o 1,4 procenta.

To ale do značné míry souviselo se zpřesněním deflátoru HDP v opačném směru (z 3,5 % na 3,9 % q/q), přičemž Fedem (americká centrální banka, pozn. red.) bedlivě sledovaný cenový index jádrových výdajů na osobní spotřebu (PCE) byl revidován na 4,3 procenta z předchozích 3,9 procenta.

Nutně však nejde o dodatečné inflační tlaky, ale spíše o obdobnou úpravu, jaká byla již dříve zaznamenána u historických dat spotřebitelských cen. Napjatost amerického trhu práce znovu potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se i v minulém týdnu držel pod dvěma sty tisíci.

Eurodolarový pár se ve čtvrtek odpoledne obchodoval poblíž 1,06 USD/EUR, tedy v blízkosti otevíracích hodnot. Data z USA totiž celkově přes dílčí překvapení nepřinesla jednoznačný signál pro- ani protiinflačním směrem.

Významný impuls na trhy nevnesla ani finální lednová inflace v eurozóně, která podle očekávání dosáhla 8,6 procenta meziročně, při vzestupné revizi jádrové inflace z 5,2 na 5,3 procenta meziročně.

Forint i zlotý ve čtvrtek k euru lehce posilovaly, koruna zůstala téměř beze změny. Maďarský forint byl patrně podpořen prosincovým růstem průměrné mzdy, který překvapil pozitivně, když oproti trhem očekávaným 17 procentům zrychlil na 18,1 procenta meziročně, což nahrává pozdějšímu zahájení uvolňování tamní měnové politiky.

Odolnost polské ekonomiky zase potvrdila míra nezaměstnanosti. Ta v lednu sice v souladu s tržním konsenzem meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,5 procenta, podílel se na tom ale hlavně tradiční sezónní efekt.

Jak polský zlotý, tak maďarský forint si ve výsledku k euru připsaly kolem 0,4 procenta. S regionem se při absenci makroekonomických dat ve čtvrtek částečně svezla i česká koruna, která se odpoledne obchodovala lehce pod 23,70 CZK/EUR (posílení o 0,1 %, pozn. aut.).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB