Nižší spotřeba přispěla k sestupné revizi amerického HDP

Názor
Americká ekonomika rostla v závěru loňského roku pomaleji, než se očekávalo, avšak při výraznějším růstu cen.
Napjatost amerického trhu práce znovu potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ilustrační foto: Pixabay

Dynamika reálného hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí loňského roku byla v anualizovaném vyjádření revidována mírně dolů z 2,9 procenta na 2,7 procenta mezikvartálně, a to hlavně kvůli osobní spotřebě, která oproti původnímu odhadu (2,1 % q/q) mezikvartálně vzrostla o 1,4 procenta.

To ale do značné míry souviselo se zpřesněním deflátoru HDP v opačném směru (z 3,5 % na 3,9 % q/q), přičemž Fedem (americká centrální banka, pozn. red.) bedlivě sledovaný cenový index jádrových výdajů na osobní spotřebu (PCE) byl revidován na 4,3 procenta z předchozích 3,9 procenta.

Nutně však nejde o dodatečné inflační tlaky, ale spíše o obdobnou úpravu, jaká byla již dříve zaznamenána u historických dat spotřebitelských cen. Napjatost amerického trhu práce znovu potvrdil počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který se i v minulém týdnu držel pod dvěma sty tisíci.

Eurodolarový pár se ve čtvrtek odpoledne obchodoval poblíž 1,06 USD/EUR, tedy v blízkosti otevíracích hodnot. Data z USA totiž celkově přes dílčí překvapení nepřinesla jednoznačný signál pro- ani protiinflačním směrem.

PSALI JSME:
Napjatý americký trh práce

Významný impuls na trhy nevnesla ani finální lednová inflace v eurozóně, která podle očekávání dosáhla 8,6 procenta meziročně, při vzestupné revizi jádrové inflace z 5,2 na 5,3 procenta meziročně.

Forint i zlotý ve čtvrtek k euru lehce posilovaly, koruna zůstala téměř beze změny. Maďarský forint byl patrně podpořen prosincovým růstem průměrné mzdy, který překvapil pozitivně, když oproti trhem očekávaným 17 procentům zrychlil na 18,1 procenta meziročně, což nahrává pozdějšímu zahájení uvolňování tamní měnové politiky.

Odolnost polské ekonomiky zase potvrdila míra nezaměstnanosti. Ta v lednu sice v souladu s tržním konsenzem meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,5 procenta, podílel se na tom ale hlavně tradiční sezónní efekt.

Jak polský zlotý, tak maďarský forint si ve výsledku k euru připsaly kolem 0,4 procenta. S regionem se při absenci makroekonomických dat ve čtvrtek částečně svezla i česká koruna, která se odpoledne obchodovala lehce pod 23,70 CZK/EUR (posílení o 0,1 %, pozn. aut.).

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Big Mac index nelže. Česká měna se vůči dolaru drží

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB