Nachází se tak již od července 2022 setrvale v pásmu kontrakce (pod 50 b.), kam stahuje i kompozitní indikátor. Tržní konsenzus naproti tomu očekával mírný nárůst německého PMI ve zpracovatelském průmyslu na 43,3 b. V eurozóně srpnové PMI naopak zásluhou služeb překvapily pozitivně.
PMI ve službách dosáhl 53,3 b. (oček. 51,7 b.), čímž vyrovnal svoje letošní maximum. Kompozitní index se sice současně zvýšil z červencových 50,2 b. na 51,2 b, i tak ale podle nás růst hrubého domácího produktu (HDP) v eurozóně ve třetím čtvrtletí pravděpodobně zpomalí z 0,3 procenta mezikvartálně, který vykázal v letošním prvním a druhém čtvrtletí.
Mzdový růst v eurozóně slábne, Evropská centrální banka (ECB) může v září opět snížit úrokové sazby. Indikátor vyjednaného růstu mezd, který banka zveřejňuje, se ve druhém čtvrtletí snížil na 3,6 procenta meziročně z 4,7 procenta v letošním prvním čtvrtletí. To by podle nás mělo banku utvrdit ve snížení úrokových sazeb na zářijovém zasedání.
Nadále ovšem vnímáme riziko, že produktivita práce nebude růst tak rychle, jak centrální banka očekává, což by v kombinaci s nadále poměrně silnou mzdovou dynamikou mohlo udržovat zvýšené inflační tlaky. Zda tedy ECB sníží sazby i v prosinci je podle nás zatím nejisté, alespoň za předpokladu, že nedojde k dalšímu zpomalení ekonomiky.
Na finančních trzích ve středu panoval relativní klid. Týdenní počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v souladu s tržním konsenzem dosáhly 232 tisíc, což je z historického pohledu stále velmi nízká hodnota. Nepotvrzuje se tedy, že by vývoj v USA směřoval k rychlému nástupu recese.
Tamní trhy vyhlíží zejména páteční projev šéfa americké centrální banky Jeroma Powella na setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Akciový index S&P500 byl po zahájení obchodování již necelé procento pod svým historickým maximem. Dolar posílil o 0,3 procenta na 1,11 USD/EUR. Prakticky beze změny přečkala den česká koruna, která se pohybovala lehce pod 25,10 CZK/EUR.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)