Firmy na tento vývoj reagovaly snižováním objemu výroby a vyskladňováním nakoupených zásob. Pokles zásob byl dokonce nejrychlejší za posledních čtrnáct let. Vyšším tempem klesaly i zásoby hotového zboží. Firmy následně podle šetření PMI přistupovaly k propouštění zaměstnanců. Snižování zaměstnanosti bylo přitom nejrychlejší za poslední tři roky.
Zároveň se snažily podporovat prodej nabízením slev. Tempo poklesu prodejních cen bylo nejrychlejší od dubna 2010. Pokud jde o vyhlídky, firmy stále zůstávají mírně optimistické, když v příštím roce očekávají růst výroby. Optimismus je ale nejnižší v dosavadním průběhu letošního roku.
Třetí čtvrtletí tak zatím z pohledu průmyslové výroby nevypadá příliš optimisticky. Ke špatné náladě a klesajícím zakázkám v průmyslu se přidává i omezení výroby ve Škoda Auto, které chybí výrobní díly v důsledku potíží dodavatelského závodu ve Slovinsku, který utrpěl místními povodněmi.
Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Všechno zavinil nějaký pan Klaus,který se rozhodl celý průmysl v ČR vsadit na automobilovou výrobu. Dnes s koncem spalovacích motorů a nezájmem pro elektro je ten omyl jasně viditelný. Německo krachne a nás vezme sebou. Průmysl měl být rozdělen na více odvětví a ne všechno vsadit na auta. Polsko vsadilo na zemědělství a nemají problém s budoucností. Pokud nás nezachrání lithium kde „prý“ leží podle Babiše 2 biliony korun……….