Nálada ve zpracovatelském průmyslu se dále zhoršila

Názor
V souladu s naším očekáváním se zářijový indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) dále zhoršil, když se ze srpnových 42,9 bodu posunul na 41,7 bodu. Za výsledkem stál především vývoj nových zakázek. Ty klesaly již devatenáctý měsíc v řadě, ačkoli tempo poklesu bylo nejpomalejší za poslední čtyři měsíce.
Ke špatné náladě a klesajícím zakázkám v průmyslu se přidává i omezení výroby ve Škoda Auto, které chybí výrobní díly v důsledku potíží dodavatelského závodu ve Slovinsku. Ilustrační foto: Škoda Auto

Firmy na tento vývoj reagovaly snižováním objemu výroby a vyskladňováním nakoupených zásob. Pokles zásob byl dokonce nejrychlejší za posledních čtrnáct let. Vyšším tempem klesaly i zásoby hotového zboží. Firmy následně podle šetření PMI přistupovaly k propouštění zaměstnanců. Snižování zaměstnanosti bylo přitom nejrychlejší za poslední tři roky.

Zároveň se snažily podporovat prodej nabízením slev. Tempo poklesu prodejních cen bylo nejrychlejší od dubna 2010. Pokud jde o vyhlídky, firmy stále zůstávají mírně optimistické, když v příštím roce očekávají růst výroby. Optimismus je ale nejnižší v dosavadním průběhu letošního roku.

Třetí čtvrtletí tak zatím z pohledu průmyslové výroby nevypadá příliš optimisticky. Ke špatné náladě a klesajícím zakázkám v průmyslu se přidává i omezení výroby ve Škoda Auto, které chybí výrobní díly v důsledku potíží dodavatelského závodu ve Slovinsku, který utrpěl místními povodněmi.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl ani zdaleka není z nejhoršího venku

Zavřít reklamu ×
  1. Všechno zavinil nějaký pan Klaus,který se rozhodl celý průmysl v ČR vsadit na automobilovou výrobu. Dnes s koncem spalovacích motorů a nezájmem pro elektro je ten omyl jasně viditelný. Německo krachne a nás vezme sebou. Průmysl měl být rozdělen na více odvětví a ne všechno vsadit na auta. Polsko vsadilo na zemědělství a nemají problém s budoucností. Pokud nás nezachrání lithium kde „prý“ leží podle Babiše 2 biliony korun……….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.