Napětí mezí Římem a Bruselem začíná po eurovolbách opět houstnout

Názor
Eurovolby jsou za námi a napětí mezi Bruselem a Římem opět začíná houstnout. Evropská komise zvažuje, že s Itálií zahájí „disciplinární řízení“ kvůli její neochotě krotit dluh. Řízení by mohlo vyústit v pokutu ve výši zhruba 3,5 miliardy eur. Šlo by o první takovou pokutu, kterou kdy Brusel některé ze členských zemí EU udělil. Už loni se množily spekulace, že pokud Brusel pokutu udělí, učiní tak právě až po eurovolbách, aby nenaháněl vodu na mlýn italským antisystémovým politickým silám.
Pokud by se na podzim stal nástupcem stávajícího šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho německý centrální bankéř Jens Weidmann, ocitne se Řím pod ještě větším tlakem. Foto: Pixabay

Řím se ovšem cítí výsledkem eurovoleb posílen. Vicepremiér Matteo Salvini v nich upevnil svoji pozici na italské politické scéně, když jeho antisystémová Liga jasně zvítězila se ziskem více než 34 procent hlasů, což je ještě víc, než kolik jí přisuzovaly odhady.

Bruselská prověrka čeká italské veřejné finance v prvním červnovém týdnu a trhy se obávají vyostření napětí, což zrcadlí nynější růst výnosů italských dluhopisů. Ten pravděpodobně zesílí ještě v průběhu dneška, neboť na rozdíl od včerejška se do obchodování zapojí také britské a zejména americké burzy, jež v pondělí – v Den obětí války – zůstaly zavřeny.

PSALI JSME:
Trhy si oddechly: Volby do Evropského parlamentu nejsou zemětřesením, euro posiluje

Na základně prověrky a následného doporučení Evropské komise pak o udělení či neudělení pokuty rozhodnou ministři financí zemí EU. Pravidla hovoří jasně. Deficit by měl činit méně než tři procenta hrubého domácího produktu, zatímco dluh by neměl převýšit 60 procent HDP. A pokud převyšuje, měla by jej daná země snižovat uspokojivým tempem. Což je právě to, co Řím – podle mnohých v Bruselu – nečiní. Přitom jeho dluh je více než dvojnásobný oproti povolené mezní hodnotě, když dosahuje 132 procent HDP.

Na sklonku loňského roku přitom rozmíška mezi Římem a Bruselem na čas utichla, když Itálie učinila ústupky v podobě částečného snížení výdajů. Eurovolbami posílený Salvini se ale nyní zaklíná, že při sestavování rozpočtu na příští rok už neustoupí. Má za to, že v eurovolbách dostal od voličů zcela nezpochybnitelný mandát k tomu, aby zcela překreslil parametry italských veřejných financí. Současný tlak Bruselu podle něj totiž vede k nezaměstnanosti a špatné náladě v celé italské ekonomice.

PSALI JSME:
Česko má čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU

V Bruselu se ovšem dnes řeší nejen italské veřejné finance, ale také obsazení klíčových postů nové unijní administrativy. Jednou z nejsledovanějších politických přetahovaných přitom bude ta o obsazení postu šéfa Evropské centrální banky. Pokud by se na podzim stal nástupcem stávajícího šéfa Maria Draghiho německý centrální bankéř Jens Weidmann, ocitne se Řím pod ještě větším tlakem. Weidmann je takzvaným „jestřábem“, což v praxi znamená, že měnová politika Evropské centrální banky by již pod jeho vedením nemusela být k Římu tak velkorysá jako za Draghiho vedení.

Německé kancléřce Angele Merkelové je prioritou posadit do křesla šéfa Evropské komise Manfreda Webera. Zařekla se, že pro to učiní vše, co bude v jejích silách. Pokud by se jí to však nepodařilo, zcela jistě učiní vše proto, aby jako kompenzaci obsadila alespoň post hlavy Evropské centrální banky. To by byla dobrá zpráva pro Weidmanna. A špatná zpráva pro Řím, Salviniho a italské dluhopisy.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomiku eurozóny ohrožují globální rizika

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.