Napjatý americký trh práce

Názor
Americký trh práce zůstal výrazně napjatý i v závěru loňského roku. Prosincový ADP report (soukromý sektor bez zemědělství, pozn. red.) ukázal na 235 tisíc nových pracovních míst, zatímco se čekalo pouze 150 tisíc.
Dolar si k euru na základě dat o zaměstnání v USA připsal vůči euru přes půl procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lépe dopadl i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ze závěru loňského roku, který se snížil na 204 tisíc.

Oba indikátory tak před pátečními ostře sledovanými „payrolls“ (porovnává počet lidí zaměstnaných v předchozím měsíci, bez farmářského sektoru, pozn. red.) naznačují, že americký trh práce zůstal výrazně napjatý a jeho proinflační působení bude pro americkou centrální banku, Fed, argumentem pro pokračující zpřísňování měnové politiky.

Zámořské tržní úrokové sazby ve čtvrtek s přispěním těchto dat vzrostly na kratších splatnostech o zhruba 10 bazických bodů. Dolar si k euru připsal přes půl procenta, když posílil na 1,054 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
USA: Trh práce a růst mezd zřetelně zpomalují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.