Napjatý americký trh práce

Názor
Americký trh práce zůstal výrazně napjatý i v závěru loňského roku. Prosincový ADP report (soukromý sektor bez zemědělství, pozn. red.) ukázal na 235 tisíc nových pracovních míst, zatímco se čekalo pouze 150 tisíc.
Dolar si k euru na základě dat o zaměstnání v USA připsal vůči euru přes půl procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lépe dopadl i počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ze závěru loňského roku, který se snížil na 204 tisíc.

Oba indikátory tak před pátečními ostře sledovanými „payrolls“ (porovnává počet lidí zaměstnaných v předchozím měsíci, bez farmářského sektoru, pozn. red.) naznačují, že americký trh práce zůstal výrazně napjatý a jeho proinflační působení bude pro americkou centrální banku, Fed, argumentem pro pokračující zpřísňování měnové politiky.

Zámořské tržní úrokové sazby ve čtvrtek s přispěním těchto dat vzrostly na kratších splatnostech o zhruba 10 bazických bodů. Dolar si k euru připsal přes půl procenta, když posílil na 1,054 USD/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
USA: Trh práce a růst mezd zřetelně zpomalují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.