Napjatý trh práce urychlí automatizaci

Analýza
Automatizace a robotizace jsou klíčové technologie, s jejichž pomocí mohou firmy v nadcházejících letech kompenzovat růst nákladů způsobený inflací, napjatým trhem práce a demografickými změnami.
Jedna z největších logistických firem světa, DSV, před týdnem v médiích prohlásila, že od roku 2018 vynaložila na automatizační technologie už 350 milionů eur a že do nich hodlá investovat i nadále. Ilustrační foto: bilbobagweed – DSV, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26668610

Jedné z největších logistických společností světa, DSV, umožnily rozsáhlé investice do automatizačních technologií mírně navýšit provozní marže a omezit počet zaměstnanců, zatímco konkurence byla nucena postupovat opačně. Automatizace a robotizace jsou klíčovým investičním tématem pro dlouhodobé investory.

DSV investuje do automatizace logistiky velké peníze

Jedna z největších logistických firem světa, DSV, před týdnem v médiích prohlásila, že od roku 2018 vynaložila na automatizační technologie už 350 milionů eur a že do nich hodlá investovat i nadále. Automatizace představuje čím dál větší konkurenční výhodu a klíčový faktor umožňující udržet se na špici globální logistiky.

Neúnavné zaměření DSV na automatizaci se projevuje i v číslech. Na rozdíl od svých dvou konkurentů, společností DHL a Kuehne+Nagel, se DSV v prvních šesti měsících podařilo oproti stejnému období loňského roku zvýšit provozní marži.

A zatímco mnohé jiné logistické společnosti celosvětově navyšují počty svých zaměstnanců, DSV jejich počet o 2,5 procenta snížilo. DSV tvrdí, že aby firma přežila, je třeba investovat do automatizace.

Jedním z klíčových dodavatelů automatizačních a robotických technologií pro DSV je norská společnost AutoStore. Očekává se, že za fiskální rok 2023 vykáže tržby 705 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o 21 procent.

Ještě za finanční rok 2020 přitom vykázala jen 181 milionů eur. AutoStore nejenže rychle roste, ale může se pochlubit i růstem zisků, atraktivní 48% marží z EBITDA a kladným volným cash flow.

Robotika a automatizace jsou klíčem k řešení potíží s napjatým trhem práce

Jak jsme psali nedávno, zůstává trh práce dál napjatý, mzdy rostou, a dál tak zesilují a prodlužují inflační tlaky. K nápravě situace na trhu práce nepřispívají ani demografické problémy v mnoha zemích světa. Kvůli nim budou mnohé firmy, které ve výrobě zaměstnávají tisíce dělníků, nuceny svoje procesy automatizovat.

Automatizační technologie existují už víc než 100 let. Na montážní lince Fordu T se výrobní proces rozložil na 84 samostatných kroků, jejichž efektivitu a náklady se automobilka snažila optimalizovat. Průmyslové automatizační technologie se neustále vyvíjejí a díky počítačům pokročily ještě víc.

Mnohé digitální procesy se obvykle automatizují s pomocí strojového učení a nových generativních AI modelů. V posledních letech se jedním z klíčových konkurenčních faktorů v logistice a internetovém obchodování stala automatizace skladového hospodářství a tento trh v nadcházejících letech nabyde obrovských rozměrů. Se samoobslužnými technologiemi se bude čím dál víc zrychlovat i automatizace služeb.

Napjatý trh práce a demografické problémy zůstanou tématem i nadále, a tak už Saxo připravuje oficiální tematický koš akcií z různých segmentů souvisejících s automatizací a robotizací (skladové hospodářství, digitalizace, průmyslová výroba apod., pozn. aut.). Tohle téma je pro dlouhodobé investory klíčové.

Výběr akcií automatizačních firem:

  • Ocado
  • AutoStore
  • Rockwell Automation
  • Intuitive Surgical
  • ServiceNow
  • Symbotic
  • Novanta
  • FANUC

ETF zaměřené na automatizaci a robotiku:

  • iShares Automation & Robotics UCITS ETF
  • L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF

Autor je hlavní akciový stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Poslední dva vyrobené nákladní Boeingy 747-8F si pronajala skupina Kuehne+Nagel

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Rallye zlata v duchu chameleona

Ceny zlata jsou aktuálně na úrovni 2 400 dolarů za troyskou unci, čímž stanovily nové historické maximum, letos vzrostly o 13 procent a trojnásobně překonaly rallye širších komodit.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB