Nastal čas kupovat čínské akcie?

Analýza
Čínské trhy na počátku listopadu započaly výraznou růstovou etapu, po více než roce medvědího trendu na hlavních akciových indexech. Čínské blue-chipové akcie v posledních týdnech rostou výrazně rychlejším tempem, než srovnatelné evropské, nebo americké akcie.
Čínské akcie jsou podle tradičních metod ocenění silně nedoceněné, což zvyšuje jejich atraktivitu a potenciální výnosnost investice. Na druhou stranu, rizika spojená s investováním do čínských akcií jsou neúměrně vysoká. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na počátku listopadu Čína přistoupila k částečnému rozvolnění striktních covid-19 pravidel. O dva dny se zkrátila karanténa pro příbuzné a lidi co přišli do kontaktu s nakaženým. Pokuta pro aerolinky za dopravení lidí s větším počtem nakažených byla zrušena. Nově se také upustí od snahy identifikovat všechny lidi, kteří mohli být potenciálně v kontaktu s nakaženými.

Trhy na to reagovaly velmi pozitivně v naději, že tato změna podpoří ekonomiku a zvýší produktivitu firem. V důsledku těchto událostí také došlo k hromadnému uzavírání krátkých pozic, což dále vytlačilo ceny akcií vzhůru.

Bezpochyby jedním z nejsilnějších argumentů za růstovým potenciálem čínských akcií je jejich relativně atraktivní nacenění, podle tradičních oceňovacích metod. Druhým argumentem je i rychlejší očekávaný růst čínské ekonomiky. Očekávaný růst americké ekonomiky v příštích čtyřech letech je v průměru 1,5 procenta za rok, což je výrazně méně, než se očekává u Číny.

PSALI JSME:
Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku

Té by ekonomika měla průměrně růst o 5,2 procenta za rok. Dynamičtější rozvoj ekonomiky zvyšuje prostor pro růst akcií a domácí i zahraniční expanzi. Čína v současnosti také na rozdíl od Západu vede expanzivní monetární politiku ve světle krize na domácích nemovitostních trzích, takové navyšování likvidity obyčejně svědčí akciovým trhům.

I přes relativně atraktivní nacenění čínských akcií je investování do Číny vysoce rizikové a obzvlášť v současné době, kvůli probíhajícím geopolitickým konfliktům mezi Spojenými státy a Čínou. Důsledkem těchto tenzí je například nedávný zákaz šíření amerického know-how a zapojení Američanů ve firmách zabývajících se výrobou polovodičových součástek v Číně.

Podstatnou okolností je i zvyšující se tendence amerických technologických gigantů ke změně destinace outsourcingu z Číny do jiných zemí s konkurenceschopnou pracovní silou, jako je například Indie nebo Vietnam.

V těchto zemích je úroveň geopolitického rizika a z toho plynoucích tržních nejistot výrazně nižší. Výroba v nich ale nebude tak výhodná, jako v Číně, která má vysoce propracovanou infrastrukturu.

PSALI JSME:
Čínské akcie se v důsledku komunistického sjezdu propadly nejvíce od roku 2008

Investoři se Číně také vyhýbají kvůli nedostatečné institucionální protekci zahraničního kapitálu, kdy Čína zakazuje nelicencovaným zahraničním subjektům investovat do čínských akcií. Investoři obchází toto pravidlo přes americké depozitní certifikáty vydávané americkými bankami. Tyto certifikáty umožňují nečínským rezidentům investovat do čínských akcií denominovaných v dolarech.

Čína ale může kdykoliv rozhodnout o tzv. delistingu těchto depozitních certifikátů, čímž depozitní certifikát zaniká nebo přechází do mimoburzovních trhů, bez záštity oficiální instituce, která by vykonávala dohled nad trhem a přebírala by odpovědnost za vypořádání dohodnutých obchodů.

Čína je autoritářský režim, který často zasahuje do chodu soukromého sektoru, například strategickým poskytováním štědrých dotací, nebo naopak zásadními změnami ve strukturách či chodu společností. Existuje tedy zvýšené riziko nepředvídaného zásahu do podnikání společnosti. Toto riziko je výrazně vyšší v porovnání se západními zeměmi.

Ředitelka investiční strategie Goldman Sachs Sharmin Mossavar-Rahmaniová upozorňuje na rozdíly v sektorovém rozložení ekonomik mezi rozvinutými a rozvíjejícími se trhy do kterých spadá i čínský akciový trh. Tyto rozdíly tak podle ní přispívají k milnému dojmu, že akcie rozvojových trhů jsou výrazně lépe naceněné, než ty v rozvinutých zemích.

PSALI JSME:
Západu hrozí „druhý čínský šok“

Celkově vzato, čínské akcie jsou podle tradičních metod ocenění silně nedoceněné, což zvyšuje jejich atraktivitu a potenciální výnosnost investice. Na druhou stranu, rizika spojená s investováním do čínských akcií jsou neúměrně vysoká. Vezmou-li se všechna rizika v potaz a srovná se s potenciální výnosností investice, lze na čínské akcie nahlížet jako na rizikové vysoce výnosové aktivum.

Podobně, jako například na kryptoměny. Tato aktiva mají své místo v portfoliu investora, který chce navýšit výkonnost portfolia za cenu vyššího rizika. Jde tedy obyčejně o nižší alokaci celkového portfolia do těchto aktiv a krátkodobější investiční horizont.

Existují způsoby, jak některá z těchto rizik obejít. Kupříkladu licencované brokerské společnosti v případě delistingu mohou svým zákazníkům zaručit transfer zainventovaného kapitálu z depozitních certifikátů, přímo do čínských akciových ekvivalentů.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Západu v čele s USA se nedaří izolovat Rusko a Čínu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.