Západu hrozí „druhý čínský šok“

Analýza
Přesně před dvaceti lety učinil Západ podle mnohých možná svoji největší chybu vůbec. V čele s Washingtonem podpořil vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Členem se někdejší „dílna světa“ stala 11. prosince 2001. Vstup Západu způsobil šok, „čínský šok“, z něhož se dodnes nevzpamatoval. 
Přesně před dvaceti lety Západ podpořil vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO). Ilustrační foto: WTO

Jenom Spojené státy přišly po vstupu Číny do WTO o miliony pracovních míst, neboť v očích nadnárodních firem ještě stoupla její atraktivita coby právě „dílny“. Průmyslové oblasti USA – Středozápad, Severní Karolina či Detroit – osiřely a jejich související politická polarizace v roce 2016 pomohla do Bílého domu Donaldu Trumpovi.

Četní manuální pracovníci, typicky běloši středního věku, se toho ale mnohdy už ani nedožili, neboť „zemřeli v zoufalství“, jak říká laureát Nobelovy ceny za ekonomii Angus Deaton. Ztráta pracovního výdělku, a tedy ekonomického a společenského postavení je přivedla k nezměrnému pití i drogám, na dno zoufalství a nakonec na „onen svět“.

„Čínský šok“ vrcholil kolem roku 2010. Od první poloviny minulého desetiletí totiž sama Čína čelí stále výrazněji demografickému stárnutí. A vlivem svého mnohem citelnějšího zapojení do globalizovaného trhu, jež nastalo právě po vstupu do WTO, roste tamní životní úroveň, ale i nároky obyvatelstva.

Oboje zásadně přispívá k tomu, že již prostě není „dílnou světa“. Tuto fázi svého rozvoje má za sebou. Teď už si může dovolit „ukázat svaly“ i geopoliticky. „Čínský šok“, jenž Západ ochromil, dodal říši středu potřebné kuráže a na základě získaného západního know-how nyní buduje ekonomiku, která technologicky, a nakonec proto tedy také vojensky bude moci plně konkurovat Spojeným státům.

PSALI JSME:
Čínská hrozba sjednocuje. Po téměř dvou dekádách končí spor mezi Airbusem a Boeingem

Politicky polarizovaný Západ – polarizovaný z velké části v důsledku „čínského šoku“ – dosud stále hledá způsob, jak odpovědět. Polarizace jej vykořeňuje z toho, na čem ve druhé polovině 20. století tak úspěšně budoval svoji prosperitu. Stále podstatnější část jeho obyvatelstva se cítí globalizací zrazena, pročež se uchyluje k levému nebo pravému extrému.

V celkovém zmatení hodnot vítězí populističtí politici. Na jedné straně slibují takřka nekonečné sociální jistoty – jejichž důsledkem je nebezpečně a leckdy až neudržitelně se prohlubující veřejný dluh. Na straně druhé se zaklínají, že s důsledky „čínského šoku“ a obecněji globalizace „zatočí“ s vypjatým nacionalismem či ochranářstvím.

Příkladem druhého je Trumpovo vládnutí. Jeho administrativa vsadila na rozsáhlé zavádění cel, uvalovaných zejména, ale nejen, na čínský dovoz. A usilovala o rázné omezení přistěhovalectví. K tomu shodila ze stolu Obamovou administrativou rozjednanou úmluvu o transpacifickém ekonomickém partnerství (TPP). Tím Spojené státy Číně, která neměla být signatářem úmluvy, vlastně do značné míry obchodně přenechaly podstatnou část Asie a Oceánie.

PSALI JSME:
Asijské ekonomiky předbíhají Evropu v ekonomickém růstu

Pro Trumpa úmluva představovala symbol éry „čínského šoku“, s jehož důsledky chtěl tolik skoncovat. Jenže tím připravil půdu pro možný „druhý čínský šok“. Stupňující se čínská dominance v asijsko-tichomořské oblasti je totiž důležitým podpůrným prvkem probíhajícího rapidního ekonomického a technologického vzestupu nejlidnatější země světa.

Technologický rozvoj Číny v oblastech umělé inteligence, elektromobility či polovodičů může Západu již poměrně záhy přivodit právě „druhý šok“. Rozklížený totiž Západ stále nereaguje adekvátně. Jestliže adekvátní nejsou cla a přílišné bariéry imigraci, prohlubující se veřejný dluh také ne. Ten totiž zatím umožňuje překrývat stále zjevnější technologické zaostávání mnoha západních ekonomik.

Dluhové maskování Západ stále udržuje v určitém nevědomí stran toho, jaký mu vlastně v Číně vyrostl rival. Klíčový Trumpův příznivý odkaz spočívá právě v tom, že se mu Západ z tohoto nevědomí podařilo vytrhnout, i když jen částečně. Trump Západu otevřel oči a ukázal na problém, ačkoli už nepředložil recept, jak mu čelit, a naopak jej vlastně zhoršil.

Nevědomí Západu plyne z toho, že se pod vlivem rostoucí prosperity druhé půle 20. století a pod vlivem triumfu ve studené válce až příliš zahleděl do sebe. Míní, že je neohrozitelný. Což je ostatně i jeden z důvodů, proč před dvaceti lety Čínu přijetím do WTO „vzal mezi sebe“.

PSALI JSME:
Domýšlivý Západ nyní prožívá svůj pád

Dnešní Západ je jiný, už zdaleka ne tak úspěšný a prosperující. Ve svém rozklížení se utápí v kulturních válkách, zmítán novými ideologiemi, které jej ekonomicky dále oslabují a usnadňují tak čínský postup vpřed na geopolitické šachovnici. Třeba v Evropě nese ideologické rysy jak euro, tak ambiciózní zelená agenda, označovaná jako „Green Deal“.

Ani po více než dvaceti letech existence eurozóny není spolehlivě doloženo, že by členské státy globálně hospodářsky posilovala. Spíše je oslabuje, zdá se, neboť mezi nimi hloubí příkopy, překrývané opět jen kypícím dluhem.  Zelená agenda EU dokonce vychází z předpokladu, že Evropa je natolik ekonomicky silná, že může jít v enormně nákladném „ozeleňování“ zbytku světa vzorem.

Ve skutečnosti jde o nesmírný hazard. Neboť jestliže třeba právě Čína nebude přistupovat k „ozeleňování“ tak ambiciózně, proces klimatických změn se příliš nezmírní, tím méně zvrátí. Zato ale Čína ekonomicky a technologicky získá nad Západem a Evropou zvláště ještě více navrch, a uspíší tak nástup „druhého čínského šoku“, s nedozírnými ekonomickými, sociálními a geopolitickými důsledky.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Brusel a revoluční zelený balíček. Unijní ekonomice hrozí, že se osudově střelí do nohy

Zavřít reklamu ×
 1. Euroameričtí tupci předali technologie před 50 lety Číně ,kvůli levné pracovní síle a teď se diví…

  • Článek je nespravedlivě silně nepřátelský vůči Číně, když vlastně jediným proviněním této asijské země je její ekonomická prosperita, která byla nastolena díky vysoké pracovní morálce Číňanů. Nikdo západní nenažrané kapitalisty nenutil, aby přenesli výrobu do Číny, ačkoliv moc dobře věděli, jaký zhoubný sociální dopad bude mít toto jejich rozhodnutí ve svém důsledku.

   • S tou nenazranosti souhlasim, nicmene osobne jsem s Cinou pracovne a obchodne spolupracoval a nechci nikdy vice. Totalitni, bezskrupulozni stat s imperialnimi sklony a bohate krvavou minulosti, dennodenne slapajici na lidska prava a svobody (v nez verime tady u nas). Videt takove monstrum ekonomicky, mocensky a vojensky silit je velky vykricnik, na to pozor.

    • Čína už Západu přerostla přes hlavu. Už jí nemají čím zastavit, ani ekonomicky, natož vojensky. Pokud chytne americké válečnické manýry, ale to není její styl. Ona okolní státy rozloží ekonomicky a to harašení zbraněmi je celosvětový kolorit.

   • Ano, Číňané jsou pracovití. O tom není pochyb. Jsou ale taky vojensky dost nebezpeční, především pro své sousedy vč. Taiwanu. Ten nechce s komunisty a jejich ideologií mít nic společného. Vlastně málokdo soudný se chce s touto ideologií nějak spojovat.

 2. No já se divím tomu, proč se u nás museli odstavit komunisté, když je celý svobodný svět podporoval ?

 3. Autor článku přijímá jako fakt, dogma, že tzv Západ, vlastně USA byli, jsou a budou hegemonem v politice, vojenství i ekonomice, a zamýšlí se nad tím, proč Západ „udělal chybu“ a dovolil Číně se postavit na vlastní nohy a zpochybnit vedoucí roli USA. Jak to souvisí se svobodnou hospodářskou soutěží, zdá se, že ta jde v tomto případě na vedlejší kolej. Jde jen o to zachovat USA světovou hegemonii, za každou cenu, za cenu vlastního poklesu, za cenu zbídačení vlastního obyvatelstva, zpomalení vlastního technologického vývoje, místo oboustranně výhodné spolupráce. Proč, a proč MY ?

  • Kdybyste vedel co se stalo, mozna byste mel jiny nazor. Cina nic nevybudovala, nevymyslela, a nezacalo to prijetim Ciny do WTO, zacalo to o dvacet let drive postupnymi zmenami legislativy ve vsech industrialne rozvinutych zemich. Prace v tech zemich se zdala nadnarodnim spolecnostem prilis draha, proto si prolobovaly ze mohly bez vyssiho zdaneni a cel vyvezt know-how a pracovni prilezitosti do Ciny, Indie, Vietnamu, Filipin, Mexika a v podstate vsude, kde byla levna pracovni sila. Nepocitaly ovsem s tim ze Cina vse oslehne, ziska know-how a vyskoli je v efektivite premeny hospodarstvi. Cina proste vse ukradla a nyni si cely zapad skrabe hlavu. Dobre nam tak, za nenazranost se musi platit stejne jako za neschopnost, lennost a jine nesvary.

   • Nic neukradla,západ jim to dal na stříbrném podnose a ještě na vysokých školách nechal vystudovat Čínské studenty ! Všechno bylo posvěceno elitou západu !

   • Čína nic neukradla ale přesně jak vyplývá z vašeho příspěvku západ jí to doslova naservíroval na stříbrném podnose.

   • „Ať žije kapitalistická demokracie na čele s nejdemokratičtější státem JůEsEj,který nikdy nic neukrad,nikdy nic nezničil!Je to nejdemokratičtější stát na světě!“
    To jsem musel napsat na doplnění tvého žvástu,aby byl úpolný!Zajeď se do té Číny podívat!Co ten vychvalovaný západ tvořil 150let,na to Číně stačilo 30let!

   • „Ještě to chce malé doplnění:“Nechť žije kapitalistická demokracie,která nikdy nic nezničila,všude budovala mír a svobodu,včetně Číny,400let jí neokupoval,neterorizovala,pomáhala jí v rozvoji!!“Tím by to debilní srovnávání mohlo skončit!
    Čína totiž za posledních 30let toho vytvořila víc než ten pseudodemokratický západ za poslédní 150let!
    Zajeď se tam podívat,vypadnou ti oči z důlků!!

    • Pane, vy jste po 89 musel hrozně trpět a dosud vás to nepřebolelo.
     Čína pouze za tichého přihlížení Západu nejdříve ukradla a později již kopírovala veškeré jeho vyspělé know how.

  • Svobodná hospodářská soutěž je významově na stejné úrovni jako lidská práva.Platí jen jako bič na slabé.

  • Čína za 10 – 20 let dokázala, co dokázala…..ALE západ nás za 32 let vlastně ještě nezrovnoprávnil, stále jsme pro něj jen dobré odbytiště a montovna….

 4. Jo, to už na základce nám v osmdesátých letech náš třídní učitel vždycky říkal, že pokud někdy dojde na nějaký světový problém, tak Čína nás všechny umlátí čepicema….
  Měl pravdu.

 5. Nez ale Evropa zezelená tak strední trida jiz nebude mít kapacitu ty EU fantasmagorie prezit ve zdraví a mozná místo zelené barvy tu bude barva jiná….

 6. kovanda to je odborník který vždy radí až je po všem ještě že se nemusíme držet jeho rad to už by jsme se rvali na loukách o pastvu aby jsme nechcípli hlady

 7. Ještě tak před 10, 15 lety nás mediální mainstream krmil žvásty, že Čína je zaostalá země, kde lidé dřou za hrst rýže. Jenže když se Čína otevřela světu a mohli do ní cestovat turisté z celého světa, tak mainstream ten lživý narativ o zaostalosti Číny stáhl. Pro turisty z celého světa i z USA je šok, když přijedou do Číny a vidí tu technologickou převahu Číny. Je už tak technologicky ve předu, že se už i západní státy snaží pokoutně okopírovat čínské technologie. Jinak Američané mají problém, který tutlají jak můžou. Jistě víte, že Čína poslala na měsíc sondu a ta poslala na zem vzorky měsíčních hornin. Ten problém je, že ty horniny jsou úplně jiného složení i mnohem mladší o celé miliardy let, než horniny, které prý letech přivezli z měsíce američtí astronauti v progamu Apollo. Tak to vypadá, že pravdu budou mít konspirátoři, kteří tvrdí, že američtí astronauti na měsíci vůbec nebyli a měsíční scény byly natočeny ve filmovém studiu.

 8. Tohle ale všechno bylo naprosto logické již před 20ti lety, že to tak dopadne. Nechápu, že se tomu někdo vůbec diví?:-D

  Je snad naprosto jasné, že když někdo má velké množství lidí a k tomu je odbývá minimální mzdou, tak všechen ten obří výnos zůstává vlastně jemu. Nehledě na to, že dřívější světové elity jim navíc zpřístupnily High Endové technologie a postupy, naučili je si držet kvalitu a standardy a naučili je vlastně úplně všemu, každé strategii. 😀

  No a ty se celou dobu skrývají a dělají slabé a neuvěřitelně posilují, nejprve ekonomicky a teď to bude i vojensky. Protože výnos nedávají lidem, ale cpou to do sebe a mezi tím si vyvinuli vlastní technologie, které třeba ani ještě nepředvedli a teprve je budou odtajňovat, které si západ bude muset horko těžko vyvinout sám.:-D Ty jsou teď před západem třeba i o 50 let napřed. viz Hypersonické motory, pokročilé UI, které jim vyvíjí pokročilé zbraně, které už člověk nechápe. A proč 50 let napřed? Protože západ to bude vyvíjet v úplně jiném prostředí, kde bude muset spoustě lidem za všechno platit a vytvořit pod a mezitechnologie. A tohle dohnat?:-D
  A dochází to vůbec lidem, co stvořili a podporují i těmi „drobnými nákupy“ na Aliexpressu?:-D

  • Vysvětlete těm nakupujícím že podporou aliexpressu odstříhávýte budoucnost dětí u nás….Když na tom Aliexpresu je to tak levné…To je uplně stejné jako by jste chtěl důchodcovi vysvětlit že nákupem v kauflandu ze svého mrzkého důchodu posílá na důchod bohatému německému důchodci…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.