Návrat do kanceláří? Ano, ale v jiné podobě, než jsme byli zvyklí

Vloni v Česku pracovalo každý den z kanceláře 63 % lidí. Původní předpovědi z analýzy společnosti CBRE, která je světovým lídrem v oblasti komerčních realitních služeb, počítaly s tím, že za deset let to budou již jen 52 procenta.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Koronavirus však vše změnil. „Je možné, že v době postcovidové bude do kanceláře denně docházet pouze čtvrtina pracujících,“ říká Jana Prokopcová, která ve firmě působí jako vedoucí týmu průzkumu trhu. Klasické kanceláře a způsob práce, jak jsme je znali doposud, se jednoduše přežily. Zdaleka to ale neznamená, že přestanou existovat.

„Naši standardní agendu v budoucnu většinou zvládneme udělat z domova. Ale kdybychom to dělali každý den, přišli bychom tím o interakci s kolegy i obchodními partnery, o skvělé nápady, které vymýšlíme jen při diskuzi s ostatními, stejně tak jako o možnost školit nové zaměstnance. To vše přitom tvoří souhrn věcí, které firma potřebuje k dalšímu růstu. Proto tu kanceláře byly, jsou a budou,“ komentuje Filip Muška, specialista na pracovní prostředí v CBRE.

Podle něj se pouze změní to, jak budou kanceláře vypadat, jak budou fungovat a jak budou využívány. Budoucnost práce v kancelářích je podle Mušky nepochybně jednou z klíčových otázek současného realitního trhu. Proměna na kancelářském trhu z hlediska transakcí a pronájmů je za uplynulý koronavirový půlrok již zcela patrná: Obava firem z dopadu pandemie na jejich podnikání způsobila nynější pozastavení některých transakcí – především ve smyslu expanze a stěhování.

„Trh se pomalu mění z trhu pronajímatelů na trh nájemců. V první polovině letošního roku jsme zaznamenali zvýšenou neobsazenost kanceláří – z cca 5,5 % na 6,1 % – a očekáváme, že tento trend bude pokračovat. Když si některé společnosti vyzkoušely, že jejich zaměstnanci mohou velmi dobře pracovat z domova, část svých pronajatých prostor nabízejí dalším subjektům do podpronájmů,“ uvádí Kateřina Havlová, vedoucí týmu zastupující pronajímatele kancelářských prostor v CBRE.

PSALI JSME:
Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.