Návrat do kanceláří? Ano, ale v jiné podobě, než jsme byli zvyklí

Vloni v Česku pracovalo každý den z kanceláře 63 % lidí. Původní předpovědi z analýzy společnosti CBRE, která je světovým lídrem v oblasti komerčních realitních služeb, počítaly s tím, že za deset let to budou již jen 52 procenta.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Koronavirus však vše změnil. „Je možné, že v době postcovidové bude do kanceláře denně docházet pouze čtvrtina pracujících,“ říká Jana Prokopcová, která ve firmě působí jako vedoucí týmu průzkumu trhu. Klasické kanceláře a způsob práce, jak jsme je znali doposud, se jednoduše přežily. Zdaleka to ale neznamená, že přestanou existovat.

„Naši standardní agendu v budoucnu většinou zvládneme udělat z domova. Ale kdybychom to dělali každý den, přišli bychom tím o interakci s kolegy i obchodními partnery, o skvělé nápady, které vymýšlíme jen při diskuzi s ostatními, stejně tak jako o možnost školit nové zaměstnance. To vše přitom tvoří souhrn věcí, které firma potřebuje k dalšímu růstu. Proto tu kanceláře byly, jsou a budou,“ komentuje Filip Muška, specialista na pracovní prostředí v CBRE.

Podle něj se pouze změní to, jak budou kanceláře vypadat, jak budou fungovat a jak budou využívány. Budoucnost práce v kancelářích je podle Mušky nepochybně jednou z klíčových otázek současného realitního trhu. Proměna na kancelářském trhu z hlediska transakcí a pronájmů je za uplynulý koronavirový půlrok již zcela patrná: Obava firem z dopadu pandemie na jejich podnikání způsobila nynější pozastavení některých transakcí – především ve smyslu expanze a stěhování.

„Trh se pomalu mění z trhu pronajímatelů na trh nájemců. V první polovině letošního roku jsme zaznamenali zvýšenou neobsazenost kanceláří – z cca 5,5 % na 6,1 % – a očekáváme, že tento trend bude pokračovat. Když si některé společnosti vyzkoušely, že jejich zaměstnanci mohou velmi dobře pracovat z domova, část svých pronajatých prostor nabízejí dalším subjektům do podpronájmů,“ uvádí Kateřina Havlová, vedoucí týmu zastupující pronajímatele kancelářských prostor v CBRE.

PSALI JSME:
Češi se připravují na druhou vlnu, skupují notebooky

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Equa bank se vloni propadl zisk více než o polovinu

Equa bank, vlastněná evropskou společností AnaCap Financial Partners, která vstoupila na tuzemský bankovní trh před osmi lety, včera oznámila své předběžné neauditované výsledky za rok 2020. Klíčový parametr, zisk, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru