Návrh důchodové reformy slibuje „pečené holuby“, ale není jasné, kdo a jak je „uloví a upeče“

Analýza
Ve dnes představeném návrhu důchodové reformy se až příliš odráží politické aspekty a blížící se volby do Poslanecké sněmovny, které se konají v příštím roce. Stěžejním problémem návrhu je také to, že nemá zajištěnu prakticky žádnou širší politickou podporu, a to dokonce ani na úrovni koalice samotné.
Důchody by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové měly být spravedlivější, přičemž si nikdo finančně nepohorší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přitom skutečně perspektivní důchodová reforma musí mít zajištěnu podporu napříč politickým spektrem – tedy mezi stranami vládními i opozičními. Protože jedině tak občan bude vnímat důchodovou reformu jako trvalou změnu důchodového systému, a ne jako momentální výsledek politického boje, který s dalšími volbami vezme zasvé.

Dnes navržená důchodová reforma vzhledem k řečenému nepřekvapivě akcentuje světonázor a programové cíle sociální demokracie. Důchody by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové měly být spravedlivější, přičemž si nikdo finančně nepohorší. To je jako slogan z předvolebního billboardu. Návrh celkově více slibuje, než aby objasňoval, kde přesně se na spravedlivější – a nákladnější, dodejme – penzijní systém vezmou peníze.

Z návrhu tak čiší následující. Bez výrazného navýšení zadlužení České republiky, bez navýšení daňového a odvodového zatížení, nebo bez navýšení věku odchodu do důchodu, případně bez reformního zásahu kombinujícího toto vše prostě není uskutečnitelný a není udržitelný.

PSALI JSME:
Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi

Z hlediska politického boje, a zvláště předvolebního, není pochopitelně žádoucí občanům říkat o rostoucím dluhu, o rostoucích daních, ani o rostoucím věku odchodu do důchodu. Vše z toho je nepopulární a politicky citlivé.

I proto také hnutí ANO od návrhu dává ruce pryč ještě, než se s ním mohlo vůbec seznámit. Nechce před volbami téma důchodové reformy vůbec otevírat, pročež nynější návrh zřejmě skončí „v šuplíku“, bez reálného dopadu v praxi.

Sociální demokraté však s něčím přijít museli. To proto, že nechtěli před volbami čelit útoku, že nebyli s to ani koncipovat návrh důchodové reformy, kterou přitom mají v gesci, resp. ji má v gesci jimi spravované ministerstvo a jimi ustavená důchodová komise. Takže na to šli sociální demokraté „šalamounsky“. Využívají návrhu důchodové reformy, který teď bude jistě hojně diskutován v médiích, k oslovení svých potenciálních voličů.

PSALI JSME:
Třetina mladých si myslí, že do důchodu už ani nepůjde

Výchovné za péči o dítě, dřívější ochod do penze pro zaměstnance v náročných profesích, zkrácení povinné doby pojištění z 35 na 25 let a „základní nepodmíněný důchod“ deset tisíc korun pro každého, to vše jsou opět hesla jak z předvolebního letáku sociální demokracie.

Sociální demokraté, jak známo, kritizují daňový balíček, schválený minulý měsíc Poslaneckou sněmovnou, hlavně hnutím ANO a Občanskou demokratickou stranu. V návrhu důchodové reformy se dopouštějí téhož, co kritizují na daňovém balíčku.

Slibují líbivé věci, aniž by pořádně řešili, kde na to vše veřejná kasa vezme. S tím podstatným rozdílem, že daňový balíček by měl platit jen po dva roky (ačkoli to znění příslušné novely explicitně nedeklaruje – pozn. aut.), zatímco smysluplná důchodová reforma musí být z povahy věci trvalá, „na věčné časy“, jak již řečeno výše.

Míní-li ministryně Maláčová, že navrhovanou důchodovou reformu zaplatí vyšší zdanění digitálních firem nebo dodatečné odvodové zatížení kapitálového majetku, jde o naivní představu. Digitální firmy i kapitál jako takový jsou v globalizovaném světě velmi obratné v tom, jak svoji daňovou povinnost dramaticky ponížit, či jak se jí zcela vyhnout.

PSALI JSME:
Ministryně Maláčová žádá narovnání penzí žen a mužů. Z mezinárodního srovnání OECD plyne, že nijak pokřivené nejsou

Stavět na něčem tak nejistém, jako je dramaticky navýšené zdanění mezinárodně působících firem a kapitálu, návrh důchodové reformy, resp. o to opírat vysvětlení, kde se na „spravedlivější důchody“ vlastně vezme, je nezodpovědné. Ale před volbami zcela pochopitelné; digitální firmy ani mezinárodní kapitál nebudou mít u volebních uren v Česku v příštím roce ten rozhodující hlas.

Snad ještě závažnější je ovšem to, že návrh důchodové reformy v rámci předvolebního slibování „pečených holubů“ rezignuje na to, aby svojí samotnou koncepcí výrazněji pobízel a podněcoval občany k převzetí mnohem výraznější odpovědnosti za své zajištění na stáří, a to už od poměrně mladého věku.

Návrh důchodové reformy je tak spíše politickým gestem než něčím, co by mělo šanci alespoň nastartovat smysluplnou debatu o budoucí podobě důchodového systému. Není to jen vina sociální demokracie, ale nepochybně i hnutí ANO, které se hned od začátku staví k pokusu o reformu zamítavě. Lze tak zakončit parafrází okřídleného „možná to i chtěli myslet dobře, ale dopadne to jako vždycky“. V šuplíku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stát chce lidi motivovat k rizikovějším investicím. Spíše by měl narovinu říci, že jim peníze na důstojné stáří nezajistí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad

Hypotéka v eurech? Není to dobrý nápad Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunové hypotéce nabízí výhodnější úrokovou sazbu, ale zdaleka nejsou tak výhodné, jak se na první pohled může …

Americký dolar výrazně oslabil

Americký dolar ve čtvrtek výrazně oslabil. K euru ztratil zhruba jedno procento své hodnoty a dostal se k 1,05 USD/EUR. Dolarové sazby svým poklesem reagovaly na rostoucí sázky finančních trhů na zvolnění tempa …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na úplně jiný účet, než zamýšlel. Nebo platbu omylem odešle dvakrát. U papírových příkazů zase může dojít k přepsání či následné záměně čísel při jejich zadávání do systému úředníkem.