Návrh odborů na další den či dny volna může být jen drahým „plácnutím do vody“

Názor
Odbory navrhují vládě, aby na pondělí 16. listopadu, případně i na pátek 13. listopadu, stanovila den pracovního volna, což by spolu s víkendem a státním svátkem 17. listopadu pomohlo zamezit šíření koronaviru a zlepšit kritickou situaci v nemocnicích. 
Ekonom Lukáš Kovanda. Foto: Archív

Zavedení dodatečného dne volna připraví českou ekonomiku za současných podmínek nouzového stavu o dalších dvanáct miliard korun. Pokud by měly být dny volna navíc hned dva, půjde o 24 miliardy korun.

Zatím se nezdá, že by situace v nemocnicích byla natolik kritická, aby měla taková dodatečná ztráta své opodstatnění. Je také otázkou, zda zavedení jednoho, případně dvou dnů volna navíc, byť ve spojení s víkendem a státním svátkem, opravdu výrazně zlepší epidemiologickou situaci, případně jakkoli zásadně pomůže ji alespoň nezhoršovat.

S pandemií koronaviru je třeba naučit se žít, čemuž samozřejmě dopomohou systémové investice vlády, jako je rozšíření testovacích a trasovacích kapacit. Opatření, které odbory navrhují, ale systémové není. Snadno může jít jen o velmi nákladné „plácnutí do vody“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Odbory si spletly koronavirus s živou vodou. Žádají výrazné navýšení minimální mzdy

×
  1. Takže výrobní dělník do fabriky,pekař do pekárny, řezník do řeznictví a moudrý p. Kovanda ráno vstane ,uvaří kávičku, přidá rohlíček a usedne k počítači na práci z domu a podivuje se nad snahou ochránit zdraví. Zaměstnanců jsou 4 milióny 100 tisíc a kdyby zůstala polovina doma 5 dní a výřadil se jeden inkubační cyklus je to stále levnější než náklady na testování . 4,1 miliónu x 2000 kč za test ,v den testů nebudou pracovat a vyjde to na 20 miliard na den .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru