Navzdory ekonomickému útlumu deflace nehrozí

Názor
Únor byl nejenom ve znamení zhoršující se pandemické situace a utahování lockdownu, ale i zvyšování cen v primárních okruzích. Oproti lednu rostly významně ceny zemědělských výrobců (meziměsíčně o 1,7 %), průmyslových producentů (+0,7 %), tržních služeb pro podniky (+0,7 %) a nepatrně i u stavebních prací (+0,1 %).
ČNB bude jednou z prvních bank na světě, která začne s normalizací měnové politiky, domnívá se hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na vzestup cen průmyslové produkce ukazovala celá řada předstihových indikátorů jako PMI či konjunkturální průzkum. Kvůli pandemii narušené výrobní řetězce či omezená dostupnost pracovní síly v situaci nadále solidní, zejména zahraniční poptávky se projevuje v tlacích za vzestup cen.

Výstupy během února též zvedla dražší ropa, chemické látky či kovy a kovodělné výrobky. Z meziročního pohledu byly ceny průmyslových producentů v únoru výše o 1,4 procenta, v lednu přitom ještě stagnovaly na hodnotě před rokem.

Ceny zemědělských výrobců zmírňují meziroční pokles, z lednových -2,8 procenta na únorových -1,6 procenta. Aktuální meziměsíční dynamika (+1,7 %) ukazuje, že ceny v zemědělství opět nabírají na tempu. Zdražuje zejména zemědělská produkce, ceny ovoce se za jediný měsíc zvedly o 16,1 procenta, u zeleniny o 15,5 procenta.

PSALI JSME:
Vláda Čechům snížila daně, ti ale neutrácejí. Peníze hromadí na účtech

Oproti loňskému únoru byly ceny v rostlinné výrobě vyšší o 5,1 procenta. Naopak v živočišné výrobě pokračuje meziroční pokles cen (-8,1 % v únoru). Za samotný druhý měsíc letošního roku zlevnily prasata o 3,1 %, drůbež dokonce o 10,6 procenta. Ve srovnání s loňským únorem jsou prasata levnější o 31 procent.

Přes přetrvávající recesi ve stavebním sektoru zde ceny rostou, meziročně byly v únoru o 1,8 procenta vyšší. Ještě vyšší dynamika je patrná u vstupů do tohoto odvětví – ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v únoru meziročně vyšší o 3,2 procenta.

Celkově aktuální data potvrzují, že navzdory ekonomickému útlumu silná desinflace či dokonce deflace nehrozí, spíše naopak. Data podle nás také potvrzují, že Česká národní banka bude jednou z prvních bank na světě, která začne s normalizací měnové politiky. První zvýšení úrokových sazeb nadále čekáme ještě letos, konkrétně na listopadovém zasedání.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mzdy sice papírově rostly, ale peníze už nemají skoro žádnou cenu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru