Navzdory ekonomickému útlumu deflace nehrozí

Názor
Únor byl nejenom ve znamení zhoršující se pandemické situace a utahování lockdownu, ale i zvyšování cen v primárních okruzích. Oproti lednu rostly významně ceny zemědělských výrobců (meziměsíčně o 1,7 %), průmyslových producentů (+0,7 %), tržních služeb pro podniky (+0,7 %) a nepatrně i u stavebních prací (+0,1 %).
ČNB bude jednou z prvních bank na světě, která začne s normalizací měnové politiky, domnívá se hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na vzestup cen průmyslové produkce ukazovala celá řada předstihových indikátorů jako PMI či konjunkturální průzkum. Kvůli pandemii narušené výrobní řetězce či omezená dostupnost pracovní síly v situaci nadále solidní, zejména zahraniční poptávky se projevuje v tlacích za vzestup cen.

Výstupy během února též zvedla dražší ropa, chemické látky či kovy a kovodělné výrobky. Z meziročního pohledu byly ceny průmyslových producentů v únoru výše o 1,4 procenta, v lednu přitom ještě stagnovaly na hodnotě před rokem.

Ceny zemědělských výrobců zmírňují meziroční pokles, z lednových -2,8 procenta na únorových -1,6 procenta. Aktuální meziměsíční dynamika (+1,7 %) ukazuje, že ceny v zemědělství opět nabírají na tempu. Zdražuje zejména zemědělská produkce, ceny ovoce se za jediný měsíc zvedly o 16,1 procenta, u zeleniny o 15,5 procenta.

PSALI JSME:
Vláda Čechům snížila daně, ti ale neutrácejí. Peníze hromadí na účtech

Oproti loňskému únoru byly ceny v rostlinné výrobě vyšší o 5,1 procenta. Naopak v živočišné výrobě pokračuje meziroční pokles cen (-8,1 % v únoru). Za samotný druhý měsíc letošního roku zlevnily prasata o 3,1 %, drůbež dokonce o 10,6 procenta. Ve srovnání s loňským únorem jsou prasata levnější o 31 procent.

Přes přetrvávající recesi ve stavebním sektoru zde ceny rostou, meziročně byly v únoru o 1,8 procenta vyšší. Ještě vyšší dynamika je patrná u vstupů do tohoto odvětví – ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v únoru meziročně vyšší o 3,2 procenta.

Celkově aktuální data potvrzují, že navzdory ekonomickému útlumu silná desinflace či dokonce deflace nehrozí, spíše naopak. Data podle nás také potvrzují, že Česká národní banka bude jednou z prvních bank na světě, která začne s normalizací měnové politiky. První zvýšení úrokových sazeb nadále čekáme ještě letos, konkrétně na listopadovém zasedání.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mzdy sice papírově rostly, ale peníze už nemají skoro žádnou cenu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.