
V České republice doposud chybělo dostatečné množství relevantních dat a statistik o úrovni místního venture kapitálového trhu. A to se rozhodli změnit advokáti z Mavericks, kteří se specializují na digitální ekonomiku, IT, technologie, start-upy a venture kapitálové transakce.
Venture Capital Deals Report 2020 mapuje vůbec poprvé aktuální úroveň venture kapitálového trhu v České republice. Medián výše investic vzrostl oproti roku 2019 ze 400 tisíc eur na 500 tisíc eur.
Medián pre-money valuace start-upů vzrostl oproti roku 2019 z 2,4 milionu eur na 3 miliony eur.
V posledních dvou letech se podíleli na více než 75 seedových a pre-seedových transakcích, a pomohli tak do českého start-upového ekosystému přinést jen v těchto raných investičních fázích přes jeden a půl miliardy korun.
Díky tomu se dostali k velkému množství dat, která nyní v přehledné podobě přináší veřejnosti ve svém unikátním reportu. Ten se vedle výše realizovaných investic a valuací zabývá v detailu také celou řadou klíčových ustanovení investičních smluv.
„Navzdory pandemii covidu-19 byl rok 2020 pro start-upy i investiční fondy úspěšný. Oproti roku 2019 narostl počet realizovaných transakcí i objem investovaných peněz, současně vznikla celá řada nových investičních fondů,“ sdělil redakci Tomáš Ditrych, spoluzakladatel a partner advokátní kanceláře Mavericks.
Podle něj se venture kapitálový trh v České republice také postupně profesionalizuje. V posledních třech letech je prý vidět velký posun v přístupu investorů k potenciálním investicím, interním prověřovacím procedurám a najímání odborníků na provádění due diligence a přípravu investiční dokumentace.
V důsledku zvýšené konkurence mezi investory a většího počtu odborníků působících na českém trhu se podmínky, za kterých investoři posílají do startupů peníze, výrazně zlepšily a postupně se přibližují standardům západní Evropy a USA.
Podle Petra Šímy, zakladatele společnosti DEPO Ventures, za posledních pět let v tuzemsku investovaný kapitál do start-upů nedosáhl ani 100 milionů dolarů. „Pro srovnání, v sousedním Polsku to za stejné období dělalo 772 miliony, nemluvě o státech jako Velká Británie a Německo, kam se křivka šplhá do výše desítek miliard,“ porovnává Šíma.
A zdrcující je, jak říká, i pohled na statistiku počtu start-upů na milion obyvatel, kde jsme se ocitli hluboko pod evropským průměrem. „Nejsme dokonce ani na jeho polovině,“ doplňuje.