Navzdory pandemii se loni investorům a start-upům v Česku loni dařilo

Medián valuace tuzemských start-upů, které v loňském roce získaly externí investici v rané investiční fázi (pre-seed a seed – pozn. red.) dosáhl 75 milionů korun (cca tři miliony eur). Celkem v loňském roce investoři do start-upů v raných investičních fázích „nalili“ odhadem více než tři miliardy korun, jak vyplývá z veřejně dostupných informací a zprávě Venture Capital Deals Report 2020 advokátní kanceláře Mavericks.
Fondy rizikového kapitálu vloni daly společnostem v rané investiční fázi okolo 12,5 milionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V České republice doposud chybělo dostatečné množství relevantních dat a statistik o úrovni místního venture kapitálového trhu. A to se rozhodli změnit advokáti z Mavericks, kteří se specializují na digitální ekonomiku, IT, technologie, start-upy a venture kapitálové transakce.

V posledních dvou letech se podíleli na více než 75 seedových a pre-seedových transakcích, a pomohli tak do českého start-upového ekosystému přinést jen v těchto raných investičních fázích přes jeden a půl miliardy korun.

Díky tomu se dostali k velkému množství dat, která nyní v přehledné podobě přináší veřejnosti ve svém unikátním reportu. Ten se vedle výše realizovaných investic a valuací zabývá v detailu také celou řadou klíčových ustanovení investičních smluv.

„Navzdory pandemii covidu-19 byl rok 2020 pro start-upy i investiční fondy úspěšný. Oproti roku 2019 narostl počet realizovaných transakcí i objem investovaných peněz, současně vznikla celá řada nových investičních fondů,“ sdělil redakci Tomáš Ditrych, spoluzakladatel a partner advokátní kanceláře Mavericks.

Podle něj se venture kapitálový trh v České republice také postupně profesionalizuje. V posledních třech letech je prý vidět velký posun v přístupu investorů k potenciálním investicím, interním prověřovacím procedurám a najímání odborníků na provádění due diligence a přípravu investiční dokumentace.

PSALI JSME:
Investice do start-upů v době koronaviru? Příležitost i hrozba

V důsledku zvýšené konkurence mezi investory a většího počtu odborníků působících na českém trhu se podmínky, za kterých investoři posílají do startupů peníze, výrazně zlepšily a postupně se přibližují standardům západní Evropy a USA.

Podle Petra Šímy, zakladatele společnosti DEPO Ventures, za posledních pět let v tuzemsku investovaný kapitál do start-upů nedosáhl ani 100 milionů dolarů. „Pro srovnání, v sousedním Polsku to za stejné období dělalo 772 miliony, nemluvě o státech jako Velká Británie a Německo, kam se křivka šplhá do výše desítek miliard,“ porovnává Šíma.

A zdrcující je, jak říká, i pohled na statistiku počtu start-upů na milion obyvatel, kde jsme se ocitli hluboko pod evropským průměrem. „Nejsme dokonce ani na jeho polovině,“ doplňuje.

PSALI JSME:
Česko, investiční otloukánek. Proč je náš start-upový ekosystém mezi nejhoršími v Evropě?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.