Investice do start-upů v době koronaviru? Příležitost i hrozba

Názor
Dopady celosvětové pandemie a možnost dalšího výrazného poklesu ekonomiky je problémem nejen pro start-upy, ale i investory do tohoto často rizikového segmentu. Investor by měl nyní sledovat čtyři klíčové oblasti: Jakou má start-up potřebu hotovosti, jak je schopen adaptovat se na současnou situaci, zda reaguje na příležitost na trhu a samozřejmě počítat i s delší dobou držení takové investice.
Návratnost investice do start-upu v krátké době je vždy velmi málo pravděpodobná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Správné načasování financování je pro start-upy zásadní při plnění jejich krátkodobých a střednědobých cílů. Pouze start-upy se silnou podporou investorů budou mít větší šanci současnou bouři přežít. Je důležité sledovat, jak velkou mají start-upy hotovostní rezervu, kdy je další kolo financování, zda vůbec jsou další investoři ochotni v něm poskytnout podporu a jaký dopad bude mít snížení úrovně disponibilní hotovosti v krátkém horizontu.

Jednou z výhod pro většinu start-upů je ve srovnání se zralými podniky jejich schopnost rychlého přizpůsobení se měnícím se podmínkám trhu. Menší velikost a zároveň obvyklá digitální podoba firemních operací umožní většině start-upů přežít jakkoliv dlouhé období karantény, ale samozřejmě to nebude platit ve všech případech. Je třeba zvážit schopnost jednotlivých start-upů čelit těmto výzvám.

PSALI JSME:
Pošlou peníze do padesáti nápadů a čekají na zlaté prase

Na trhu budou vždy existovat společnosti, které jsou negativně ovlivněny současnými událostmi, a společnosti, které jsou schopny těchto příležitostí využít. Znalost toho, jak firma plánuje reagovat, je zásadní pro pochopení hodnoty start-upu. Zpravidla to jsou právě start-upy, které umí v průběhu složitých období uvést na trh nové produkty a služby a přizpůsobit se poptávce zákazníků.

Návratnost investice do start-upu v krátké době je vždy velmi málo pravděpodobná. Investoři rizikového kapitálu se proto zaměřují na potenciální hodnotu start-upu při exitu, tedy například při prodeji strategickému investorovi nebo vstupu na burzu. V současných podmínkách se exit stal spíše vzdálenou perspektivou, investoři proto budou muset přehodnotit dobu držení těchto aktiv, případně poskytnout v krátkodobém horizontu další financování.

Autor je manažer globální poradenské skupiny Grant Thornton
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká spořitelna chce do start-upů investovat až miliony korun ročně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru