
Ani meziměsíční srovnání nám nepřineslo určitou vlnu optimismu, když po třech předchozích nárůstech tentokrát tržby poklesly o 0,8 procenta. Sektor maloobchodu trpí především kvůli nízké spotřebě domácností a zdá se, že její oživení bude pomalejší a postupnější především kvůli opatrnostnímu motivu, kdy domácnosti mohou vyčkávat, co přinese nadcházející zimní sezóna.
Zaměříme-li se na jednotlivé oblasti maloobchodu, tak v meziročním srovnání dál klesají tržby za nepotravinářské zboží (o 4,1 %) i za potraviny (o 3,2 %) a naopak rostly tržby za prodej pohonných hmot (3,7 %), ale kvůli růstu cen na čerpacích stanicích už ne takovým tempem jako v předcházejících měsících.
Je ale třeba zmínit, že ačkoli ceny pohonných hmot rostou na světových trzích a od začátku srpna byla navrácena spotřební daň na naftu na původní úroveň, tak řidiči motorových vozidel platí za litr benzinu i nafty méně než v minulém roce.
V případě prodejen dle prodávaného sortimentu i v srpnu zažily největší pokles prodejny se specializovanými výrobky pro domácnost (o 9,3 %), které tak velmi netrpělivě vyhlížejí snížení sazeb ze strany České národní banky a s tím spojeného uvolnění podmínek v českém stavebnictví.
Výrazně nižší tržby evidovaly rovněž prodejny s oděvy a obuví (o 8,4 %) či s počítačovým a komunikačním zařízením (o 7,7 %). Pokles zaznamenaly i prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím (o 2,8 %) a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 1,3 %).
Naopak pokračoval růst tržeb v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky (o 4,6 %), kde již minule jsme komentovali, že jde o poměrně překvapivý údaj vzhledem k tomu, že Češi nakupují právě tento druh zboží ve větším množství v zahraničí, především v Polsku a Německu.
V případě prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby snížily (o 3,4 %) a tentokrát i ve specializovaných prodejnách potravin (o 1,1 %). Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží znovu rostly, ač nižším tempem (o 2,9 %). Internetové a zásilkové obchody zaznamenaly druhý měsíc v řadě růst tržeb (o 2,8 %).
Meziměsíčně stouply tržby za potraviny o 0,2 procenta, což může vyjadřovat nižší růst cen potravin, a tudíž vyšší zájem zákazníků. Tržby za nepotravinářské zboží poklesly o 0,6 procenta a u pohonných hmot o 4,5 procenta, což má spojitost se zmíněným nárůstem cen paliv.
Srpnové výsledky v sektoru maloobchodu dopadly hůře, než se očekávalo a ukazuje se, že přestože ve druhé polovině tohoto roku by měla začít spotřeba domácností růst, může růst pozvolněji, než jsme původně předpokládali, což by mělo dopad i na maloobchodní prodejce.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com