Pohonné hmoty v Česku po dlouhé době zlevňují

Názor
Několikaměsíční zdražování pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu zastavilo. Ceny pohonných hmot jsou však nadále poblíž svých už takřka ročních maxim. Navíc zlevnění je zřejmě jen přechodné a nejpozději od poloviny října se obnoví zdražování.
V příštím týdnu pohonné hmoty zlevní v rozsahu 40 až 50 haléřů na litr. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejprodávanější benzin Natural 95 zlevnil od minulé středy v průměru o sedm haléřů na 40,51 koruny za litr a nafta o dva haléře na 40,41 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V příštím týdnu pohonné hmoty zlevní v rozsahu 40 až 50 haléřů na litr.

V uplynulých sedmi dnech se totiž výrazně propadla cena ropy Brent, a to o zhruba dvanáct procent. Navíc například velkoobchodně prodávaná nafta ve středu zlevnila na komoditní burze v Rotterdamu, jež je určující i pro ceny v Česku, na nejnižší cenovou úroveň od konce letošního srpna. Tyto cenové poklesy ceny pohonných hmot v ČR ještě teprve plně zohlední.

PSALI JSME:
Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Do minulého týdne trvající výrazné zdražování ropy je jedním z důvodů, proč boj s inflací bude v USA – a nejen tam – vleklejší, než se dosud předpokládalo. Přestože Spojené státy tlačí na Saúdskou Arábii, ta více než v minulosti sleduje své zájmy.

Nepomohla ani loňská návštěva amerického prezidenta Bidena přímo v pouštním království. Rijád i přes tlak Spojených států nyní koordinuje s Moskvou své škrty v těžbě ropy. Ty minulý týden přiblížily cenu barelu ropy Brent k psychologické hranici 100 dolarů.

Nyní, po zmíněném propadu, se barel ropy Brent prodává zhruba 86 dolarů. Kombinace vysokých cen ropy a vyhlídky na pokračující vysoký úrok nastavovaný v rámci boje s inflací americkou centrální bankou způsobuje destrukci poptávky po ropě, která způsobuje popsaný pokles její ceny.

PSALI JSME:
Ruské válčení na Ukrajině výrazně platí i čeští řidiči

Prudce zlevňující ropa je políčkem do tváře nejen Rijádu, ale i Moskvě. Kreml potřebuje vysoké ceny ropy, aby měl dost peněz na válku na Ukrajině. Tenčící se ropné příjmy ovšem znamenají nejen méně peněz v ruské státní kase, ale také způsobují slábnutí rublu.

Ten ve středu opět oslabil pod psychologicky a důležitou hranici 100 za dolar. Rubl se tudíž prodává za méně než jeden americký cent, což by – jako v létě – mohlo vést ruskou centrální banku k mimořádnému zásahu za účelem stabilizace a eventuálně posílení ruské měny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Síla amerického dolaru drtí rubl, přestože je Kongres rozhádaný

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.