Nejbohatší v bance, nejchudší v hospodě

Zatímco řemeslníci, podnikatelé ve službách nebo au pair, ale také právníci či konzultanti mají o sazbách, v nichž účtují hodinu své práce, naprosto jasno, u zaměstnanců se hodinová mzda už desetiletí příliš nesleduje. I z tohoto důvodu se mohou zdát výsledky ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut, poněkud překvapivé. Respondenti v ní vyjadřovali svůj názor, jaká minimální hranice hodinové mzdy je pro ně ještě přijatelná.

Požadavky na hodinovou mzdu se hodně liší. Ilustrační foto: Pixabay

V anketě, která v minulém týdnu proběhla na www.faei.cz, shodně po 44 % respondentů prohlásilo, že je pro ně nepřijatelná hodinová sazba pod 150 Kč, resp. 250 Kč. Pokud hlasovali zaměstnanci, zdá se, že mají dobrý přehled nejen o své měsíční, ale i hodinové mzdě, protože ve většině se svými představami strefili do celostátního průměru.

Naopak 11 % respondentů požadujících hodinovou mzdu nad 350 Kč se zřejmě rekrutuje buď z podnikatelských nebo zahraničních sfér, protože svými představami jsou i nad realitou pracovníků v bankovnictví, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) s hodinovým průměrem 321 Kč/hod. nejlépe placeným segmentem českých zaměstnanců. Nad hranici 300 Kč/hod. se ve statistice ČSÚ nedostala už ani jedna skupina zaměstnanců, nejvíce jí se přiblížili pracovníci v IT sféře s průměrným výdělkem 291 Kč/hod.

Na druhém pólu se již tradičně pohybují pracovníci v pohostinství, kteří podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku vydělávali průměrně pouhých 85 Kč za hodinu. A z posledního místa je nedostalo ani to, že si během pěti let polepšili o 12 Kč. V jejich případě je však nutné vzít v úvahu, že právě v pohostinství nejefektivněji funguje šedá ekonomika a je veřejným tajemstvím, že část platu se vyplácí tzv. na ruku, tedy mimo oficiální statistiky. Další část příjmu, což však platí o službách obecně, tvoří rovněž nezdaněné spropitné.

Druhou nejhůře placenou práci získají zájemci v administrativě, kde hodinová mzda dosáhla 107 korun. Pod částkou 150 Kč/hod. jsou také zemědělci se 121 Kč a těsně rovněž pracovníci ve školství (148 Kč), kde celkový průměr každoročně kazí pokles příjmů ve 3. čtvrtletí, tedy v období letních prázdnin.

Statistiky hodinových mezd však kolísají v čase ve všech odvětvích. Nejvyšší jsou obvykle ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se do nich promítají odměny, naopak letní dovolené na ně obvykle nemají vliv, protože za ně zaměstnanec často dostane dokonce více než obvykle.

Jedinou oblastí, kde hodinové mzdy meziročně klesaly, je těžařský a důlní průmysl.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB