Nejbohatší v bance, nejchudší v hospodě

Zatímco řemeslníci, podnikatelé ve službách nebo au pair, ale také právníci či konzultanti mají o sazbách, v nichž účtují hodinu své práce, naprosto jasno, u zaměstnanců se hodinová mzda už desetiletí příliš nesleduje. I z tohoto důvodu se mohou zdát výsledky ankety, které zpracoval Finanční a ekonomický institut, poněkud překvapivé. Respondenti v ní vyjadřovali svůj názor, jaká minimální hranice hodinové mzdy je pro ně ještě přijatelná.

Požadavky na hodinovou mzdu se hodně liší. Ilustrační foto: Pixabay

V anketě, která v minulém týdnu proběhla na www.faei.cz, shodně po 44 % respondentů prohlásilo, že je pro ně nepřijatelná hodinová sazba pod 150 Kč, resp. 250 Kč. Pokud hlasovali zaměstnanci, zdá se, že mají dobrý přehled nejen o své měsíční, ale i hodinové mzdě, protože ve většině se svými představami strefili do celostátního průměru.

Naopak 11 % respondentů požadujících hodinovou mzdu nad 350 Kč se zřejmě rekrutuje buď z podnikatelských nebo zahraničních sfér, protože svými představami jsou i nad realitou pracovníků v bankovnictví, podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) s hodinovým průměrem 321 Kč/hod. nejlépe placeným segmentem českých zaměstnanců. Nad hranici 300 Kč/hod. se ve statistice ČSÚ nedostala už ani jedna skupina zaměstnanců, nejvíce jí se přiblížili pracovníci v IT sféře s průměrným výdělkem 291 Kč/hod.

Na druhém pólu se již tradičně pohybují pracovníci v pohostinství, kteří podle Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí letošního roku vydělávali průměrně pouhých 85 Kč za hodinu. A z posledního místa je nedostalo ani to, že si během pěti let polepšili o 12 Kč. V jejich případě je však nutné vzít v úvahu, že právě v pohostinství nejefektivněji funguje šedá ekonomika a je veřejným tajemstvím, že část platu se vyplácí tzv. na ruku, tedy mimo oficiální statistiky. Další část příjmu, což však platí o službách obecně, tvoří rovněž nezdaněné spropitné.

Druhou nejhůře placenou práci získají zájemci v administrativě, kde hodinová mzda dosáhla 107 korun. Pod částkou 150 Kč/hod. jsou také zemědělci se 121 Kč a těsně rovněž pracovníci ve školství (148 Kč), kde celkový průměr každoročně kazí pokles příjmů ve 3. čtvrtletí, tedy v období letních prázdnin.

Statistiky hodinových mezd však kolísají v čase ve všech odvětvích. Nejvyšší jsou obvykle ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se do nich promítají odměny, naopak letní dovolené na ně obvykle nemají vliv, protože za ně zaměstnanec často dostane dokonce více než obvykle.

Jedinou oblastí, kde hodinové mzdy meziročně klesaly, je těžařský a důlní průmysl.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Někdy není vhodné, když pracovní pozici zastává někdo, kdo ve své roli nepůsobí věrohodně. Jestliže například zákaznice přijde do prodejny s dámskou obuví, očekává, že ji obslouží někdo jiný, než mladík s raperskou …

Meetingy zaberou až třetinu pracovního času

Na pracovních schůzkách a jednáních mohou někteří zaměstnanci trávit více času než samotnou prací – a schůzky přitom mohou být zcela neefektivní a bez jakékoli přidané hodnoty. Podle průzkumu, který uskutečnila …

Pro výpověď dohodou platí – po podpisu se nediv

Tak jsem dostal výpověď, ale nakonec to nebylo tak strašné jednání a dohodli jsme se rychle. Podobně si pochvaluje zaměstnanec a mává papírem s nadpisem, který je na první pohled absurdní – výpověď dohodou. Tedy, …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru