Nejčastější stravenka je už za 100 korun. Firmy lidem výrazně přidávají peníze na obědy

Po sedmi letech se mění hodnota nejfrekventovanější stravenky, a to hned o dvacet korun. Hodnota nejčastější stravenky po sedmi letech výrazně vzrostla. Díky tomu, že v letošním roce firmy razantně zvyšují zaměstnancům příspěvky na stravování, je nyní nejfrekventovanější stravenkou ta s hodnotou 100 Kč. Dostává ji nyní plných 21 procent tuzemských zaměstnanců. Ještě loni přitom bylo nejvíce stravenek s osmdesátikorunovým nominálem, nyní jich je 18 procent.

Nominální hodnota nejfrekventovanější stravenky tak vzrostla o plných 20 korun. „Stokorunová stravenka má raketový nástup, ještě před třemi lety ji mělo pouhých osm procent zaměstnanců. V příštím roce se zastoupení stokorunových stravenek ještě výrazně zvýší, poté očekáváme nárůst zájmu o stravenky s hodnotami ještě vyššími,“ říká Jiří Brych, který má ve společnosti Edenred stravenky na starosti.

Ke zvyšování nominální hodnoty stravenek motivuje firmy zejména situace na trhu práce. „V době velmi nízké nezaměstnanosti hledají co nejefektivnější cesty, jak zaměstnancům přilepšit. Zvýšení příspěvku na stravování je logický krok, firmy si nárůst totiž mohou vložit do nákladů a snížit tak daňový základ, zaměstnanci zase neodvádějí ze stravenek sociální a zdravotní pojištění,“ upozorňuje Jiří Brych.

Konkrétně letos již zvýšený příspěvek na stravování čerpá plných třicet procent zaměstnanců. Firmy tak v průměru přidaly každému zaměstnanci 14,80 Kč. „Rekordní je nejenom růst výše příspěvku na stravování, ale i počet zaměstnanců, kteří ho čerpají. Dříve se zvyšovaly příspěvky ročně jen v průměru kolem pěti korun,“ doplňuje Jiří Brych. Více přitom přidávají zaměstnancům ty firmy, které zavedly stravenkové karty, než ty s papírovými stravenkami.

Zvýšením nominální hodnoty stravenky firmy reagují na nárůst cen v restauracích. Série legislativních změn v posledních dvou letech – zejména dopady zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolních hlášení k DPH – zvýšily náklady majitelů restaurací, což vedlo k postupnému růstu cen jídel. „K dalšímu růstu pak přispělo i zvýšení dalších nákladů, zejména mzdových, restauratéři také častěji nabízejí dražší jídla z lepších surovin, vycházejí tak vstříc rostoucím nárokům strávníků. Výsledkem je, že Češi nyní v průměru utratí za oběd 115 korun, zatímco před dvěma lety to bylo o 13 korun méně,“ konstatuje Jiří Brych.

Čísla vycházejí z Ticket Restaurant® Card indexu sestaveného z plateb více než 110 tisíc tuzemských zaměstnanců, kteří k úhradě obědů v restauracích používají platební stravenkovou kartu Ticket Restaurant® od společnosti Edenred. Statistiku každý měsíc tvoří téměř 1,2 milionu transakcí v restauracích všech tuzemských regionů.

I přes nárůst příspěvků na stravování tak stále naprostá většina zaměstnanců na oběd doplácí ze svého – ten, kdo má stokorunovou stravenku, nyní tedy 15 korun. Ještě o něco vyšší než průměrná útrata za oběd je současná hodnota ideální stravenky. Ta od začátku letošního roku činí 118 korun. „Zvyšuje se i počet firem, které chtějí využít maximálního zvýhodnění a nabízejí stravenky v této hodnotě. Většinou se jedná o ty, které mají obědové karty Ticket Restaurant® Card, u papírových stravenek je tato hodnota méně častá.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.