Nejlepší doba vzít si hypotéku je právě teď. Úrokové sazby půjdou zase nahoru

Názor
Emise dluhopisů vlády České republiky bude v příštím roce objemově sice o něco nižší než letos, avšak i tak jedna z neobjemnějších v historii ČR vůbec, konkrétně druhá nejobjemnější. To proto, že schodek veřejných financí bude v absolutním vyjádření zřejmě také druhý nejhlubší v historii ČR, i když nelze vyloučit, že i nejhlubší vůbec.
Nejlepší doba vzít si hypotéku je právě teď. Úrokové sazby půjdou zase nahoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To znamená, že i vládní výpůjční potřeba, a tím pádem i emise dluhopisů bude zcela enormní. Vláda se bude snažit i v roce 2021 zajistit jako letos většinu prostředků v prvním pololetí, a to spíše vydáváním dlouhodobých dluhopisů.

Nadprůměrná nabídka dluhopisů ve spojení s předpokládaným postupným zotavováním tuzemské, evropské i globální ekonomiky a ochotou mezinárodních investorů směřovat více finančních prostředků do rizikovějších aktiv typu akcií povede k poklesu ceny dluhopisů vlády ČR, a tedy k růstu jejich výnosu. Tento růst výnosu by podpořilo i možné zvýšení základní úrokové sazby ze strany České národní banky.

PSALI JSME:
Bizarní video ministryně financí vyzývá k nákupu dluhopisů

Výnos desetiletého dluhopisu vlády ČR tak během roku 2021 vzroste z nynější úrovně kolem 1,2 procenta k hodnotě 1,5 procenta. To mimochodem znamená, že pro banky bude stále méně výhodné pokračovat se snižováním sazeb hypoték.

Pokud totiž budou poměrně velmi bezpečné dluhopisy úročeny atraktivněji než nyní, banky budou více než nyní tíhnout k investicím do nich spíše než k poskytování přece jenom méně bezpečných hypoték, resp. budou nakonec za hypotéky požadovat vyšší úrok než nyní.

Z toho plyne, že nejlepší doba na to vzít si hypotéku je dost dobře právě teď, začátkem roku 2021.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daňové a právní novinky v roce 2021: Snížení limitu pro odpočet úroků z hypotečních úvěrů

Zavřít reklamu ×
  1. Nevím. Ještě nikdy jsem neviděl doporučení teď nekupujte. Už mnoho let je to pořád to stejné: „kupte bytů co to jde a nejlépe ihned, zítra už možná nebudou…“ Letos to ještě asi nebude, ale jednou to prasknout musí.

Zobrazit pingbacky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru