Nejméně firmy obměňují užitková vozidla

Průzkum
Užitková vozidla si české firmy nechávají firmy výrazně déle, než osobní automobily. V České republice je to průměrně 6,9 roku, u ostatních evropských zemí 7,1 roku. Menší tuzemské firmy si kvůli šetření nákladů dokonce tyto vozy ponechávají osm let. Vyplývá to z průzkumu Arval Mobility Observatory, který se trendy ve firemních vozových parcích zabýval.
Menší tuzemské firmy si kvůli šetření nákladů užitkové vozy ponechávají osm let. Foto: Depositphotos.com

Stáří vozového parku se v českých a evropských firmách jinak příliš neliší. Na výměnu aut pomýšlí správci firemních flotil přibližně po šesti letech.

Podle průzkumu se délka ponechání vozů ve firemním užívání v evropských zemích oproti předchozím letům loni zkrátila na 5,7 roku. Letos se ale opět prodloužila na šest let. V České republice si firmy auta nechávají nepatrně déle, konkrétně 6,1 roku.

Podle konzultanta společnosti Arval CZ Tomáše Kadeřábka je i u tohoto trendu patrný rozdíl mezi velkými a malými firmami: „K nejrychlejší obměně dochází ve velkých firmách s pěti sty a více zaměstnanci. V Česku se u nich vozy obměňují po 5,4 roku a v Evropě dokonce po 5,1 roku. V loňském roce to v obou případech bylo dokonce necelých pět let.

Naopak nejdelší doba ponechání, tedy 6,9 roku, byla zaznamenána u firem mezi 10 a 49 zaměstnanci v Česku a u evropských firem do devíti zaměstnanců. Ideální doba pro výměnu vozu ale nastává ještě před tím, než začnou jeho servisní náklady výrazněji růst a zůstatková hodnota více klesat. Právě včasnou obměnou vozového parku je totiž zajištěna udržitelná míra servisních nákladů a nízké provozní výdaje, které u novějších modelů snižuje například nižší spotřeba pohonných hmot.

PSALI JSME:
Firemní vozový park v Česku? Podle „lídra datového trhu“ patří Jihočeský a Jihomoravský kraj mezi deset největších neleasingových společností

(red)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru