Nejnákladnější pohřby dějin: Vede Alexandr Makedonský, Michael Jackson je desátý

U příležitosti dnešního posledního rozloučení s Karlem Gottem, jehož pohřeb podle všeho bude svým rozsahem nebývalý, stojí za to připomenout si nejnákladnější poslední rozloučení dějin. Žebříček zahrnuje jak pohřby státníků, tak hvězd šoubyznysu.
Poslední rozloučení s Karlem Gottem na pražském Žofíně. Reprofoto: ČT24

Nejnákladnější pohřeb dějin podle více zdrojů vystrojili Alexandru Velikému. Když v roce 323 před Kristem umíral, jeho říše se rozkládala od Jónského moře k Himálaji. Šedesát koní tehdy prý táhlo zlatý kočár, v němž byly ve zlaté rakvi uloženy ostatky velkého vojevůdce a dobyvatele. Pohřeb vyšel v dnešních cenách na 600 milionů dolarů, neboli více než čtrnáct miliard korun.

Na v přepočtu 9,4 miliardy korun pak vyšel pohřeb někdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana, jenž zemřel v roce 2004. Necelou miliardu korun stál pohřeb severokorejského vůdce Kim Čong Ila. Více než dvacet milionů korun činily tehdy výdaje na ruské balzamovače Kimova těla a speciální skleněnou rakev.

Nákladné pohřby měli také zavražděný americký prezident John Fitzgerald Kennedy, Královna matka (matka současné britské panovnice Alžběty II.), papež Jan Pavel II., princezna Diana, Winston Churchill nebo Margaret Thatcherová. Pohřeb zpěváka Michaela Jacksona v roce 2009 vyšel dle aktuálního kursu na zhruba milion dolarů tedy zhruba 23,5 milionu korun.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kšeft je kšeft. Na smrti Karla Gotta už lidé vydělávají

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru