Nejoblíbenější loňské spoření: Celý rok vedlo stavebko, drahé kovy a penzijní spoření

Průzkum
Přední tři příčky pravidelného Barometru obliby spoření, který kvartálně zveřejňuje Asociace českých stavebních spořitelen, se ani v posledním čtvrtletí roku 2019 nezměnily. Na prvním místě se drželo stavební spoření, které následovaly investice do drahých kovů a penzijní spoření.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

V posledním čtvrtletí loňského roku preferovalo stavebko jako způsob ukládání peněz 60 % lidí, kteří se v listopadu zúčastnili průzkumu společnosti IBRS uskutečněném na vzorku 1000 lidí. Další místa v žebříčku oblíbenosti si shodně udržely penzijní spoření a drahé kovy následované spořicím kontem. „Dlouhodobě se potvrzuje, že pokud jde o spoření, sázejí Češi vedle solidního výnosu také na jistotu,“ říká o oblibě stavebního spoření Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Za poslední čtvrtletí loňského roku nejvíce vzrostly termínované vklady, konkrétně o pět procentních bodů, ale přesto se dlouhodobě drží mezi nejméně atraktivními způsoby ukládání peněz. Jako jediné si proti minulému Barometru pohoršilo životní pojištění, které aktuálně považují za zajímavé dvě pětiny dotázaných. Podílové fondy s 33 procenty zůstaly na stejné pozici. Tradičně nejmenší oblibě těší spoření „do matrace“, které by preferovala necelá čtvrtina respondentů.

PSALI JSME:
Na pořízení vlastního bydlení využíváme stavební spoření častěji než dřív

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.