Nejraději měníme peníze ještě před dovolenou

Průzkum
Nadpoloviční většina Čechů (56 %) si v rámci příprav na zahraniční dovolenou hlídá nejvýhodnější kurz a peníze mění ve směnárně nebo v bance v momentě, kdy kurz považují za nejvýhodnější. Vyplývá to z červnového průzkumu České bankovní asociace (ČBA). Asociace však neuvedla, na jak velkém vzorku populace, ani jakou formou, průzkum proběhl.
Měli byste vědět, jak vypadají bankovky a mince země, do níž cestujete, abyste se pak na dovolené nenechali napálit. Foto: Pixabay

Ať už se však Češi na dovolenou vydají kamkoliv, při výměně peněz se podle průzkumu spoléhají především na tuzemské směnárny (48 %) a banky (25 %) než na ty zahraniční, do kterých zavítají spíše z nutnosti (4 %).

„České koruny je vždy jistější měnit u nás. Banky a směnárny v zahraničí totiž nemusí českou měnu vůbec přijímat. Podobně i české banky a směnárny nenabízejí zdaleka všechny zahraniční měny,“ uvádí Tomáš Hládek, expert na kyberbezpečnost a platební styk ČBA. Po návratu z dovolené pak cizí měnu nepromění 70 % Čechů, peníze si totiž schovávají na další cestu.

Zdroj: ČBA

Před samotnou směnou peněz je podle odborníků vhodné zjistit si měnové podmínky země, do které cestujete a také to, jak vypadají její bankovky a mince, abyste se pak na dovolené nenechali napálit. Pokud pocestujete do exotické nebo méně navštěvované země, jejíž měnu tuzemské směnárny nenabízejí, je vhodné – a někdy i nutné – vybavit se dolary, případně eury.

Vyplatí se také sledovat, zda je kurz měny ve vaší dovolenkové destinaci rychle se měnící, nebo zda je spíše konstantní. A pokud trendy ve vývoji kurzů nesledujete, je minimálně nutné znát přibližný kurz dané měny vůči koruně, respektive vůči dolaru nebo euru.

PSALI JSME:
Na dovolené raději platíme v hotovosti. Víme proč

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Průměrná hypoteční sazba padá ke dnu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku bylo sjednáno o 17 704 hypotečních úvěrů méně než ve stejném období loňského roku. Klienti přestávají slyšet na snižování úrokových sazeb. Odrazují je vysoké ceny nemovitostí.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru