Nejraději měníme peníze ještě před dovolenou

Nadpoloviční většina Čechů (56 %) si v rámci příprav na zahraniční dovolenou hlídá nejvýhodnější kurz a peníze mění ve směnárně nebo v bance v momentě, kdy kurz považují za nejvýhodnější. Vyplývá to z červnového průzkumu České bankovní asociace (ČBA). Asociace však neuvedla, na jak velkém vzorku populace, ani jakou formou, průzkum proběhl.
Měli byste vědět, jak vypadají bankovky a mince země, do níž cestujete, abyste se pak na dovolené nenechali napálit. Foto: Pixabay

Ať už se však Češi na dovolenou vydají kamkoliv, při výměně peněz se podle průzkumu spoléhají především na tuzemské směnárny (48 %) a banky (25 %) než na ty zahraniční, do kterých zavítají spíše z nutnosti (4 %).

„České koruny je vždy jistější měnit u nás. Banky a směnárny v zahraničí totiž nemusí českou měnu vůbec přijímat. Podobně i české banky a směnárny nenabízejí zdaleka všechny zahraniční měny,“ uvádí Tomáš Hládek, expert na kyberbezpečnost a platební styk ČBA. Po návratu z dovolené pak cizí měnu nepromění 70 % Čechů, peníze si totiž schovávají na další cestu.

Zdroj: ČBA

Před samotnou směnou peněz je podle odborníků vhodné zjistit si měnové podmínky země, do které cestujete a také to, jak vypadají její bankovky a mince, abyste se pak na dovolené nenechali napálit. Pokud pocestujete do exotické nebo méně navštěvované země, jejíž měnu tuzemské směnárny nenabízejí, je vhodné – a někdy i nutné – vybavit se dolary, případně eury.

Vyplatí se také sledovat, zda je kurz měny ve vaší dovolenkové destinaci rychle se měnící, nebo zda je spíše konstantní. A pokud trendy ve vývoji kurzů nesledujete, je minimálně nutné znát přibližný kurz dané měny vůči koruně, respektive vůči dolaru nebo euru.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB