Na dovolené raději platíme v hotovosti. Víme proč

Platili jste letos na dovolené více než polovinu výdajů kartou? Tak to jste podle průzkumů „každý druhý Čech“. A pokud jste kartou v zahraničí neplatili vůbec, pak jste jeden z deseti a je vám pravděpodobně přes šedesát, vyplývá z průzkumu nejmladší banky na českém trhu Creditas.
Čeští turisté i nadále nejraději jezdí trávit dovolenou do Chorvatska. I tam stále dáváme přednost platbám v hotovosti. Foto: Pixabay

Počet českých turistů, kteří na své zahraniční dovolené platí kartou, se rok od roku zvyšuje. Letos se podíl Čechů, kteří na zahraniční dovolené platí více než polovinu výdajů kartou, dostal přes 46 procent, upozornila Banka Creditas na základě průzkumu. Ten také potvrdil, že otevřenější k častějšímu používání karty jsou lidé nižšího a středního věku.

Střízlivější pohled na platby kartou v zahraničí ale už v půlce prázdnin nabídl Patrik Madle z ČSOB: „I přesto, že se platební karty stávají pravidelnou součástí našeho platebního chování, překvapily nás výsledky našeho nedávného průzkumu, který ukázal, že v zahraničí stále dáváme přednost platbám v hotovosti.“

Faktem je, že úplně bez hotovosti se lidé v zahraničí neobejdou. Čeští turisté navštívili v létě tradičně nejčastěji Chorvatsko, Slovensko nebo Řecko, kde je vždy vhodné mít v kapse nějakou tu bankovku. „Například zmrzlinu na pláži kartou ve většině destinací nekoupíte. Řada menších obchodů a restaurací ale terminály postupně zavádí. Svou roli tu zřejmě sehrála i regulace Evropské unie, která snížila náklady na platby kartou,“ říká Jan Jeřábek, ředitel retailového bankovnictví Banky Creditas.

Klienti ČSOB a Poštovní spořitelny, resp. majitelé karet Mastercard, kteří letos v červenci prožili dovolenou v Chorvatsku, byli motivováni k platbám kartou u obchodníka zhruba o pět procent zvýhodněným kurzem české koruny vůči chorvatské kuně. Například týdenní pobyt v hotelu, který by při platbě v hotovosti vyšel v přepočtu na 36 tisíc korun, byl v případě placení kartou levnější o necelé dva tisíce.

Výhodou platební karty je hlavně bezpečnost, upozorňují banky. Třeba méně zkušení turisté mohou mít při platbě hotovostí problémy s rozpoznáním hodnot cizích bankovek či mincí. Karta je také bezpečnější než velký objem hotovosti, v případě ztráty nebo krádeže ji lze okamžitě zablokovat a snížit tak riziko finanční ztráty na minimum.

Pozor na dynamickou konverzi

Turisté se často s platební kartou dostanou na lepší směnný kurz, než jaký nabízejí směnárny, tvrdí banky. V zemích Evropské unie to rozhodně neplatí, týká se to především států ležících mimo eurozónu. V obou případech však existuje riziko spojené se službou Dynamic Currency Conversion (DCC), kterou nabízejí jak bankomaty, tak obchodníci. Účtovaný směnný kurz může být až o 18 procent vyšší!

DCC náhradou za místní měnu nabízí úhradu ekvivalentem vyjádřeným v českých korunách. Pro zahraniční návštěvníky jde o zdánlivě výhodnou službu. Sice se dozví přesnou částku, která mu bude stržena z účtu v jeho měně. Jenže. „Přepočet se provádí podle kurzu provozovatele bankomatu nebo terminálu obchodníka a může být značně nevýhodný,“ varuje Jeřábek z Creditas.

Hotovost je hotovost

Doporučení? Při placení kartou a při výběru z bankomatu mimo eurozónu zvolte částku v místní měně, jakkoliv je lákavé v danou chvíli na haléř přesně vědět, kolik vám vaše banka za tuto transakci odečte z účtu v českých korunách.

A v eurozóně? Vyplatí se mít při platbě nebo výběru z bankomatu po ruce mobil s nastartovanou kalkulačkou a také vědět, kolik si za takovou transakci naúčtuje vaše banka. Pokud máte v peněžence dostatek eur, výběr nebo platbu kartou si pak zřejmě rozmyslíte.

„Když jedu nakupovat do Německa, vždy si předem vyměním hotovost v nejmenované pražské směnárně s tím nejlepším kurzem. Vyvaruju se pak překvapení, jaký v ten konkrétní den má banka stanovený kurz vůči euru, když v tu chvíli to nemám možnost zjistit, a jaké si kdo napočítá poplatky. To se v okamžiku výběru na bankomatu ani u obchodníka obvykle nikde nedozvíte,“ rekapituluje svou dosavadní zkušenost náš redakční spolupracovník, který byl před několika lety v Berlíně ve chvíli, kdy česká koruna devalvovala vůči euru.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ji Jiří

    On je hlavně problém zjistit kurz v jakém bude platba přepočtena. Byl jsem nedávno překvapen, že platba kreditkou vyšla skoro o 10% levněji než platba debetkou. A to šlo o karty Mastercard vydané jednou bankou.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB