Na dovolené raději platíme v hotovosti. Víme proč

Téma týdne
Platili jste letos na dovolené více než polovinu výdajů kartou? Tak to jste podle průzkumů „každý druhý Čech“. A pokud jste kartou v zahraničí neplatili vůbec, pak jste jeden z deseti a je vám pravděpodobně přes šedesát, vyplývá z průzkumu nejmladší banky na českém trhu Creditas.
Čeští turisté i nadále nejraději jezdí trávit dovolenou do Chorvatska. I tam stále dáváme přednost platbám v hotovosti. Foto: Pixabay

Počet českých turistů, kteří na své zahraniční dovolené platí kartou, se rok od roku zvyšuje. Letos se podíl Čechů, kteří na zahraniční dovolené platí více než polovinu výdajů kartou, dostal přes 46 procent, upozornila Banka Creditas na základě průzkumu. Ten také potvrdil, že otevřenější k častějšímu používání karty jsou lidé nižšího a středního věku.

Střízlivější pohled na platby kartou v zahraničí ale už v půlce prázdnin nabídl Patrik Madle z ČSOB: „I přesto, že se platební karty stávají pravidelnou součástí našeho platebního chování, překvapily nás výsledky našeho nedávného průzkumu, který ukázal, že v zahraničí stále dáváme přednost platbám v hotovosti.“

Faktem je, že úplně bez hotovosti se lidé v zahraničí neobejdou. Čeští turisté navštívili v létě tradičně nejčastěji Chorvatsko, Slovensko nebo Řecko, kde je vždy vhodné mít v kapse nějakou tu bankovku. „Například zmrzlinu na pláži kartou ve většině destinací nekoupíte. Řada menších obchodů a restaurací ale terminály postupně zavádí. Svou roli tu zřejmě sehrála i regulace Evropské unie, která snížila náklady na platby kartou,“ říká Jan Jeřábek, ředitel retailového bankovnictví Banky Creditas.

PSALI JSME:
Češi a dovolené: Bulharsko skokanem roku. Letos prý bude rekord opět pokořen

Klienti ČSOB a Poštovní spořitelny, resp. majitelé karet Mastercard, kteří letos v červenci prožili dovolenou v Chorvatsku, byli motivováni k platbám kartou u obchodníka zhruba o pět procent zvýhodněným kurzem české koruny vůči chorvatské kuně. Například týdenní pobyt v hotelu, který by při platbě v hotovosti vyšel v přepočtu na 36 tisíc korun, byl v případě placení kartou levnější o necelé dva tisíce.

Výhodou platební karty je hlavně bezpečnost, upozorňují banky. Třeba méně zkušení turisté mohou mít při platbě hotovostí problémy s rozpoznáním hodnot cizích bankovek či mincí. Karta je také bezpečnější než velký objem hotovosti, v případě ztráty nebo krádeže ji lze okamžitě zablokovat a snížit tak riziko finanční ztráty na minimum.

Pozor na dynamickou konverzi

Turisté se často s platební kartou dostanou na lepší směnný kurz, než jaký nabízejí směnárny, tvrdí banky. V zemích Evropské unie to rozhodně neplatí, týká se to především států ležících mimo eurozónu. V obou případech však existuje riziko spojené se službou Dynamic Currency Conversion (DCC), kterou nabízejí jak bankomaty, tak obchodníci. Účtovaný směnný kurz může být až o 18 procent vyšší!

DCC náhradou za místní měnu nabízí úhradu ekvivalentem vyjádřeným v českých korunách. Pro zahraniční návštěvníky jde o zdánlivě výhodnou službu. Sice se dozví přesnou částku, která mu bude stržena z účtu v jeho měně. Jenže. „Přepočet se provádí podle kurzu provozovatele bankomatu nebo terminálu obchodníka a může být značně nevýhodný,“ varuje Jeřábek z Creditas.

PSALI JSME:
Visa vyhlásila válku hotovosti. A s ní i naší svobodě

Hotovost je hotovost

Doporučení? Při placení kartou a při výběru z bankomatu mimo eurozónu zvolte částku v místní měně, jakkoliv je lákavé v danou chvíli na haléř přesně vědět, kolik vám vaše banka za tuto transakci odečte z účtu v českých korunách.

A v eurozóně? Vyplatí se mít při platbě nebo výběru z bankomatu po ruce mobil s nastartovanou kalkulačkou a také vědět, kolik si za takovou transakci naúčtuje vaše banka. Pokud máte v peněžence dostatek eur, výběr nebo platbu kartou si pak zřejmě rozmyslíte.

„Když jedu nakupovat do Německa, vždy si předem vyměním hotovost v nejmenované pražské směnárně s tím nejlepším kurzem. Vyvaruju se pak překvapení, jaký v ten konkrétní den má banka stanovený kurz vůči euru, když v tu chvíli to nemám možnost zjistit, a jaké si kdo napočítá poplatky. To se v okamžiku výběru na bankomatu ani u obchodníka obvykle nikde nedozvíte,“ rekapituluje svou dosavadní zkušenost náš redakční spolupracovník, který byl před několika lety v Berlíně ve chvíli, kdy česká koruna devalvovala vůči euru.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hotově, nebo kartou? To je, oč tu běží

Od začátku roku 2019 čeká daňové poplatníky malý krůček vpřed: Na finančních úřadech bude možné zaplatit správní poplatky a daňové dluhy platební kartou. Na pořádný krok, který by reflektoval vývoj bezhotovostních …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru