Největší částky na Aukru utrácejí sběratelé mincí

V žebříčku deseti nejzajímavějších položek, které se za květen prodaly přes tuzemský aukční portál Aukro, vedou stejně jako v předchozích měsících předměty z kategorie Sběratelství. Na první příčce květnového žebříčku je naprosto unikátní sada číslo 1 odražků zlatých dukátů Oživení Kremnického baníctva, která se prodala za téměř 1,4 milionu korun.
Unikátní sada číslo odražků zlatých dukátů se prodala za téměř 1,4 milionu korun. Foto: Aukro

Kremnická ražba je dnes mezi sběrateli naprosto nesehnatelná. Jde o jednostranné zlaté odražky, které mincovna vyrazila v roce 2016 z originálního razícího nářadí podle medailí z roku 1934. (Odražek je označení mince, která vypadá jako skutečná, ale není platná, popř. má nějaké odchylky ve vzhledu – pozn. red.).

„Původní náklad byl 30 sad a za pět let od této unikátní ražby se na trhu neobjevila ani jediná,“ informoval redakci Pavel Krejčíř, expert na oblasti starožitnictví, sběratelství a umění ve společnosti Aukro. Medaile byly v naprosto luxusním stavu bez jakéhokoliv poškození, uložené v originální etui a opatřené příslušnými certifikáty.

PSALI JSME:
Nejdražší trojtolar. Stříbrná mince ze sbírky prvorepublikového podnikatele vydražena za skoro sedm milionů

Dodejme, že loni v listopadu dosáhla aukční síň Macho & Chlapovič tuzemského rekordu za jenu vydraženou minci: Desetidukát panovníka Ferdinanda III., vyražený v Kremnici v roce 1642, s vyvolávací cenou 200 tisíc eur byl vydražen v přepočtu za 30 milionů korun.

Měsíc předtím, v říjnu 2020, se svatováclavský pětidukát z roku 1937 vydražil v přepočtu za 27 milionů korun v aukci pořádané aukční síní Antium Aurum. Předcházející rekord českého numismatického trhu je z roku 2017, kdy se prodal vzácný svatováclavský dukát z roku 1937 za téměř 18 milionů korun.

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

V květnu se přes Aukro dále prodala pětistovka stříbrných 1,5 eurových mincí Wiener Philharmoniker, která každá váží jednu troyskou unci. „Sada se prodala za 375 000 Kč, což je velice slušná cena,“ uvedl Krejčíř.

O tyto investiční mince byl podle něj v českém prostředí zájem už v minulých měsících. „Českou klasikou ale zůstávají svatováclavské dukáty, které se mezi desítkou nejžádanějších položek objevují prakticky každý měsíc,“ doplnil.

Jako každý „tuzexový bon“ měl i tento poukaz z roku 1986 platnost jednoho roku, poté propadl. Foto: Aukro

V květnové první desítce jsou opět svatováclavské dukáty, které dlouhodobě patří k nejzajímavějším artiklům. Sada dukátů podle návrhu Jaroslava Brůhy se v květnové aukci prodala za více než 300 tisíc korun, dukát z roku 1929 k 1000. výročí úmrtí svatého Václava byla zhruba o desetinu lacinější.

Kompletní sada deseti zlatých mincí ze série Hrady ČR 2016-2020 přišla výherce aukce na více než čtvrt milionu korun a za reminiscenci veksláků z dob socialistického Československa, tuzexovou poukázku ve výši 500 Kčs (tzv. bonů) z prosince 1986 byl někdo ochoten zaplatit neuvěřitelných 141 tisíc korun.

PSALI JSME:
Každému z nás může v peněžence zacinkat malý poklad. Většina ho ale nepozná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB