Největší hráči na Wall Street predikují situaci na americkém kapitálovém trhu

Názor
Od počátku utahovacího cyklu monetární politiky Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) nejzranitelnější americké banky přišly zhruba o jeden bilion dolarů, polovina z toho odtekla ještě před krachem Sillicon Valley Bank a další část krátce poté. Půl bilionu podle J.P.Morgan Chase (JPM) odteklo do vládních dluhopisů s krátkou durací a další polovina do větších a bezpečnějších amerických bank.
Největší hráči Wall Street predikují situaci na americkém kapitálovém trhu. Nejzranitelnější americké banky přišly zhruba o jeden bilion dolarů, polovina z toho odtekla ještě před krachem Sillicon Valley Bank. Ilustrační foto: Pixabay.com

Tato dynamika je zapříčiněna vysokými úrokovými sazbami, kvantitativním utahováním Fedu a jednoduchým faktem, že přes sedm bilionu dolarů amerických depozit je nepojištěných. Problém by z velké části pomohla vyřešit garance americké vlády všech nepojištěných vkladů, zatím tento postoj ovšem nezaujala.

Představitelé vlády se jen vágně vyjádřili, že budou garantovat vklady pouze v případě, že krach banky ohrozí stabilitu celého systému. Podobná transmise prostředků se podle JPM zdá být méně pravděpodobná u evropských bank. Je to prý dáno rozlišnou strukturou evropského peněžního trhu a rychlostí se kterou evropské banky zvyšují výnosy na depozita, oproti těm pomalejším americkým.

Odtok financí z bank pravděpodobně povede k ostražitějšímu chování těchto věřitelů a tím pádem ke zpřísnění úvěrových podmínek pro amerického spotřebitele a podniky. Malé a střední banky přitom hrají obrovskou roli v americké ekonomice a mezi jejich klienty se řadí většina amerických podniků a spotřebitelů. Nejvíce tím budou podle JPM ovlivněny nehypoteční úvěry domácnostem a úvěry nefinančním a nekorporátním (menším) byznysům.

Americké domácnosti podle Goldman Sachs objevují dluhopisy

Přítok nových prostředků do amerického peněžního trhu v posledních týdnech výrazně zrychlil, a to jak z bankovních depozit, tak i z akciových trhů. Růst výnosů na dluhopisech ukazuje, že éra bezkonkurenčnosti akciových titulů nyní prozatím skončila. Například dvouletý vládní dluhopis Spojených států vynáší čtyři procenta ročně za velmi malého rizika.

PSALI JSME:
Anatomie překvapivě dobrého čtvrtletí

Oproti tomu americké akciové trhy v průměru vynáší devět procent ročně a je s nimi spojeno výrazně vyšší riziko než s dluhopisy. To je nyní také vyšší, vzhledem k nepříznivému vývoji makroekonomické situace. Investice do dluhopisů se tak jeví jako velmi logické rozhodnutí mnoha investorům.

Americké domácnosti byly od počátku roku čistými prodejci domácích akcií, což vedlo k odtoku 52 miliard dolarů. Naopak 425 miliard dolarů přiteklo do krátkodobých dluhopisů peněžního trhu, 136 miliard do dluhopisů s delší splatností a 40 miliard do zahraničních akciových fondů.

Goldman Sachs očekává, že celkový odtok prostředků z amerických akciových trhů může dosáhnout 750 miliard dolarů v tomto roce, a to ve prospěch dluhopisových instrumentů. Dodávají ovšem, že tento odtok prostředků amerických domácností má být více než vykompenzován přítokem zahraničních financí v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů.

Morgan Stanley (MS) jsou skeptičtí vůči americkým akciím

Mise amerického Fedu je dosažení finanční stability, nízké inflace a nezaměstnanosti, což je v situaci, kdy je inflace takto vysoko velmi těžko dosažitelné. Bude tedy následovat období, kdy americká centrální banka bude muset obětovat buď finanční stabilitu a/nebo nízkou nezaměstnanost za účelem dosažení nižší inflace.

PSALI JSME:
Historický vztah mezi nezaměstnaností, sazbami a výkonností amerických akcií

MS se staví k americkým akciovým trhům skepticky, neboť podle nich nedošlo k adekvátnímu zacenění poklesů zisků v budoucích kvartálech. Riziko recese je údajně v ocenění aktiv zohledněno a s bankovní krizí v posledních týdnech se příchod recese zdá být ještě pravděpodobnějším.

Podle hlavního investičního stratéga MS Michaela Wilsona trhy v roce 2022 nacenily pouze vyšší míru úrokových sazeb, jež se projevilo kompresí valuačních ukazatelů. Ovšem Wilson věří, že bude následovat druhé kolo zaceňování na akciových trzích a ta se bude týkat výhradně klesajících zisků amerických společností.

V současnosti dochází k poklesu očekávaných zisků, ale bude to podle něj pokračovat i v dalších kvartálech. S tím trhy nepočítají. Podle údajů FactSetu analytici očekávají, že se od 3. kvartálu 2023 začnou firemní zisky zlepšovat s velmi výrazným růstem ve čtvrtém kvartále. MS jsou tedy skeptičtí vůči akciovým trhům a zatím nevěří v udržitelný růst.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč dnes (ne)kupovat i banky

Zavřít reklamu ×
  1. Každá sranda jednou končí. Zkusíte časem něco jiného. Lidská blbost ta je věčná. Vyčůranost nekonečná.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB