Nejvýkonnější podnikový superpočítač v České republice

Automobilka Škoda Auto má ode dneška ve svém hlavním sídle v Mladé Boleslavi nejvýkonnější firemní superpočítač v ČR. S výpočetní kapacitou dva petaFLOPS (floating point operations per second) provede dvě biliardy početních operací za sekundu a umožní tak například výpočetně vysoce náročné aerodynamické simulace. Automobilka kromě toho využije kapacitu počítače pro vývoj nových bezpečnostních prvků a motorů.
Automobilka Škoda Auto má od dnešního dne ve svém hlavním sídle v Mladé Boleslavi k dispozici nejvýkonnější firemní superpočítač v ČR. Foto: Škoda Auto

„V roce 1969 uvedla automobilka Škoda do provozu první mainframový server značky IBM. S naším novým superpočítačem definujeme dnes, přesně o padesát let později, opět nová měřítka v oblasti IT, avšak ve zcela jiných dimenzích. Náš nový superpočítač disponuje dvěma počítačovými clustery, 1 008 výpočetními uzly a 24 192 procesorovými jádry. Celkem s ním dosahujeme výkonu dvou petaFLOPS. Tento výkon je 67miliardkrát vyšší než výkon prvního mainframového serveru v automobilce Škoda, “ říká vedoucí IT automobilky Klaus Blüm.

Oblasti technického vývoje a výroby budou kapacitu superpočítače využívat pro vizualizace, zobrazení ve virtuální realitě a simulace, například pro další vývoj v oblasti ochrany chodců, pro simulace v oblastech aeroakustiky a aerodynamiky nebo pro další vývoj motorů. Ve výpočetním centru se budou ukládat také data propojených aut. Pro uložená data přitom platí maximální požadavky na ochranu dat.

V budoucnu umožní datové centrum kapacitu 15 petaFLOPS, což znamená, že množství výpočetních operací vzroste až na 15 biliard za sekundu. Datové centrum automobilky je již dnes největší podnikové a datové centrum v České republice. V budoucnosti bude na ploše téměř 1 700 metrů čtverečních instalováno více než 10 000 serverů, uložených do 500 racků.

PSALI JSME:
Hackeři: Nový nepřítel řidičů – a také ředitelů automobilek

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru