
Mezi lety 2006 a 2010 vydala ČNB celkem deset mincí s tematikou technických národních kulturních památek. Jejich cena začínala v době uvedení na trh na 3 400 korunách, zatímco dnes se prodávají v průměru za 20 tisíc korun, tedy za šestinásobek.
V letech 2011 a 2015 potom následovala série deseti zlatých mincí z cyklu Mosty. Ty se dosud zhodnotily více než dvojnásobně – v době uvedení na trh se prodávaly za 16 500 korun, dnes už se jejich cena pohybuje kolem 36 tisíc korun.
Nejvyššího zhodnocení mezi pravidelnými emisemi se však dočkaly mince z konce 90. let, kdy ČNB vydala sadu čtyř zlatých mincí Karel IV. Ty připomínaly 650. let od založení Nového Města pražského, Univerzity Karlovy, hradu Karlštejn či vydání souboru právních dokumentů Koruny České.
Mince s motivem pražského Nového Města byla vyhlášena jako nejhezčí zlatá mince roku 1999. I to je jeden z důvodů vysokého zájmu o tuto minci i celou sadu. Zatímco nominální cena těchto mincí se pohybuje pod 20 tisíci korunami, dnes se běžně prodávají za částky okolo 600 tisíc, tedy za 40násobek této částky.
Kromě pravidelných ražeb zlatých mincí vydává centrální banka také speciální ražby, které se vážou k významným historickým výročím. Od roku 2012 vydala šest takových mincí. Nejžádanější je mince s motivem 600. výročí upálení mistra Jana Husa, jejíž cena vzrostla téměř na pětinásobek
V době uvedení se prodávala za 30 tisíc korun, nyní se její cena pohybuje okolo 140 tisíc. Vysoké jsou však i ceny dalších mincí ze speciálních ražeb. Většinou se pohybují mezi 70 a 100 tisíci korunami, zatímco jejich pořizovací cena byla od 30 do 50 tisíc korun.
Autor je ředitel společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)