Němci Rusům posílili rubl. Ti jim za to „děkují“ pohrůžkou, že vypnou dodávky plynu

Názor
Rubl v úterý posílil nejvýrazněji za poslední takřka čtvrtstoletí. Z pondělní uzavírací hodnoty takřka 139 rublů za dolar zpevnil až k úrovni 111 rublů za dolar, jak vyplývá z dat agentury Bloomberg. To značí posílení až o 25 procent během jediného dne. Výrazněji ruská měna zpevňovala naposledy v září 1998.
Rusko v pondělí pohrozilo, že přeruší dodávky plynu potrubím Nord Stream 1. Plynovod vede surovinu z Ruska přímo do Německa. Ilustrační foto: Gazprom

Ruská měna zpevňuje v důsledku nejednoty EU ohledně uvalení embarga na ruskou ropu a plyn. Embargo odmítají zejména Němci. Podle pondělního vyjádření kancléře Olaf Scholze by embargo poškodilo evropskou ekonomiku.

Devizoví obchodníci v pondělí zjevně uvalení embarga v nějaké jeho podobě do kursu měn započítali. Nedělní vyjádření amerického ministra zahraničí Anthony Blinkena totiž vyznívalo tak, že uvalení embarga je pouze otázkou času.

Německý postoj však včera odpoledne zavedení embarga minimálně oddálil, pokud tedy zcela neznemožnil. To je příznivá zpráva pro ruskou ekonomiku, pročež právě rubl mocně zpevňuje.

PSALI JSME:
Rusko začíná bankrotovat

Pokud totiž Rusko bude do Evropy dále nerušeně vyvážet ropu a plyn, bude za tento vývoz inkasovat zahraniční měnu, zejména dolary, které pak bude směňovat za rubly. To tedy znamená, že poptávka po rublu se udrží na relativně vyšší úrovni, než pokud by embargo bylo zavedeno.

Za svoji jistou zdrženlivost vůči Rusku a pomoc jeho měně i celé ekonomice se však Němci od Moskvy vděku nedočkali. Ta naopak včera ústy premiérova náměstka pro energetiku Alexandra Novaka pohrozila, že přeruší dodávky plynu potrubím Nord Stream 1. Plynovod vede surovinu z Ruska přímo do Německa.

Moskva hrozí plynovod vypnout jako odpověď na ekonomické sankce, jež na ni Západ uvalil v reakci na invazi na Ukrajinu. Ruská hrozba dále stupňuje již tak vyhrocené napětí mezi Moskvou a Západem. Vyhrocení situace zdražilo včera ropu na nejvyšší uzavírací cenu za uplynulé desetiletí. Akcie se ale citelně propadaly. Například ty americké nejvýrazněji od roku 2020.

PSALI JSME:
Česko zažívá „ropný šok“

Zavřít reklamu ×
  1. A zase Němci, spojí se klidně s ďáblem , hlavně když z toho bude profit, dobře si je Stalin kdysi vycvičil. Už druhou světovou začali společně s Rusem. oni jen koukají co z toho vytlouct. Ukrajině klidně pošlou protiletadlové střely z doby NDR staré 30-40 let, které díky stáří, jsou víc nebezpečné pro střelce než pro cíl.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.