
Struktura hospodářského vývoje ve čtvrtém čtvrtletí 2022 bude známa až přibližně za měsíc, lze však předpokládat, že na nižším výkonu ekonomiky se podepsala slabší spotřeba domácností. Domácnosti byly ve svých výdajích více opatrné v důsledku zvýšené nejistoty a klesající kupní síly vlivem vysoké inflace.
Na poklesu ekonomiky se však mohlo podepsat i rychlejší snižování zásob rozpracovaného zboží v souladu s odezníváním problémů v dodavatelských řetězcích. Za celý loňský rok podle předběžného odhadu německý hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 1,9 procenta. Letos očekáváme růst o 0,5 procenta.
Důvěra v evropskou ekonomiku se nadále zlepšuje. V lednu zaznamenal souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu od Evropské komise nárůst z 97,1 bodu na 99,9 bodu, což bylo více, než se čekalo. Zároveň došlo k vzestupné revizi údaje za prosinec. Z historického hlediska však důvěra v evropskou ekonomiku zůstává podprůměrná.
Sentiment se zlepšil hlavně u spotřebitelů a podnikatelů v oblasti služeb, zatímco v průmyslu zůstal zhruba beze změny. Pozitivně působí uklidnění situace kolem fyzické a cenové dostupnosti energií, stejně tak i postupně zvolňující inflace. Tyto faktory by měly v letošním roce podpořit spotřebitelský apetit.
Španělská inflace za leden skončila celý procentní bod nad odhady. V meziročním harmonizovaném vyjádření růst spotřebitelských cen zrychlil z 5,5 na 5,8 bodu, zatímco finanční trh počítal se snížením na 4,8 bodu. Výrazná byla i jádrová inflace, která dosáhla nového rekordu ve výši 7,5 bodu meziročně.
Euro během pondělka mírně posílilo, když na trhy pravděpodobně působila vyšší španělská inflace. Proti americkému dolaru zpevnilo o 0,2 bodu. Zhruba ve stejném rozsahu pak proti euru oslabila česká koruna, která se obchodovala kolem 23,86 CZK/EUR.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)